Czym pomalować obudowę kominka?

Obudowa kominka jest jednym z tych elementów wystroju wnętrza domu, które najtrudniej jest zmienić. Jej budowa w wielu przypadkach przypomina nawet budowę ścianek działowych (w przypadku obudów murowanych, np. obudowy z cegły czy z bloczków z gazobetonu). Z tego względu jej zmiana wiąże się z jej rozbiórką (i bałaganem w domu!) oraz wzniesieniem jej na nowo, od podstaw.

Na szczęście są lepsze metody na zmianę jej wyglądu, wymagające mniejszego zakresu prac. Przykładem niech będzie właśnie pomalowanie obudowy. Ale jaką farbą można pomalować obudowę kominkową?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaka to obudowa. Czy jest to obudowa ciepła (akumulująca ciepło, lub nie), czy obudowa zimna, zaizolowana.

Bo jeśli mamy do czynienia z obudową zimną i zewnętrzna temperatura jej powierzchni nie różni się znacząco od temperatury ścian (np. nie przekracza podczas pracy kominka 35°C), to można ją z dużym marginesem bezpieczeństwa pomalować tymi samymi farbami, co resztę salonu.

Jeśli mamy obudowę ciepłą, pojawia się problem. Problem polega na tym, że nie wszystkie farby są w stanie wytrzymać wyższe temperatury, które mogą wystąpić na powierzchni takiej obudowy.

Nie ma jednak potrzeby kupować farb żaroodpornych. Te nadają się do malowania naprawdę gorących elementów, których temperatura przekracza kilkaset stopni. A więc możemy je użyć do odnowienia lub zmiany wyglądu np. żeliwnych pieców kominkowych. Do pomalowania obudowy kominka też się nadają, tylko nie ma sensu przepłacać w sytuacji, gdy obudowa nigdy nie osiągnie tak wysokich temperatur.

Najbezpieczniej jest wykonać eksperyment i zmierzyć temperaturę panującą na powierzchni obudowy. Wiele farb na rynku oferowanych jako farby do pomieszczeń wytrzymuje z powodzeniem temperatury rzędu 70-85°C, co może być w takim przypadku zupełnie wystarczające. Wystarczy tylko zapoznać się z dokumentacją dostarczaną przez producenta farby (np. karta techniczna, najczęściej można ją znaleźć w internecie, lub uzyskać od producenta).

Po dokonaniu eksperymentu polecam zatem wizytę w sklepie z farbami, albo kontakt z producentem upatrzonej przez nas farby.

Wpis przypisany do kategorii: Aranżacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*