Jak obudować wkład kominkowy?

Aby kominek grzał, potrzeba mu wkładu kominkowego, doprowadzenia powietrza i komina.

A żeby nikogo nie oparzył podczas pracy i wyglądał ładniej, niż brudna kupa żelastwa, potrzebuje obudowy. Jak więc obudować wkład kominkowy?

Najtaniej jest zrobić obudowę kominka z płyt kartonowo-gipsowych, wyłożonych w środku wełną mineralną. Kupuje się ją w wersji „kominkowej”, tj. oklejoną z jednej strony folią aluminiową. Folia ma odbijać promieniowanie podczerwone. Szkielet obudowy wykonuje się z profili do montażu płyt k-g. Tak czy siak, ani płyty k-g ani wełna nie są przystosowane do pracy w takich warunkach i według fachowców nie powinny być wykorzystywane do wykonywania obudów.

Mimo to, w wielu polskich domach takie obudowy się pojawiają i pojawiać się będą — bo są najtańsze, a niektórzy fachowcy się głupstwami nie przejmują.

Lepszym wyjściem są płyty krzemianowo-wapniowe. One nie tylko mogą stanowić zewnętrzną powierzchnię obudowy kominka i wręcz być elementem konstrukcyjnym, to dodatkowo jeszcze stanowią izolację cieplną.

Obudować kominek można również w technologii murowanej — czyli po prostu wykonać obudowę z cegieł, łącząc je ze sobą za pomocą zaprawy. Następnie można na całość położyć tynk, choć sama faktura cegieł i zaprawy, zwłaszcza po pomalowaniu, mogą stanowić ciekawy efekt dekoracyjny. Taka obudowa będzie ciepła, tj. będzie w stanie się nagrzewać i powoli oddawać ciepło do wnętrza pokoju, w którym stoi kominek. Będzie także przechowywać w sobie nieco ciepła, zmniejszając ryzyko przegrzania salonu, ale także wydłużając czas jego działania po wygaszeniu ognia.

Wykończenie obudowy kominka możliwe jest również z wykorzystaniem drewna. Stosuje się je m.in. do portali kominkowych. Osobiście nie odważyłbym się obudować tym materiałem zwykłego kominka z wkładem. Użyłbym go co najwyżej do kominka dekoracyjnego, na biopaliwo albo elektrycznego.

Obudowę kominkową można też kupić w markecie, jeśli ktoś nie ma zdolności do wykonania jej we własnym zakresie. Ale przed zakupem, czy wręcz przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac przy wykończeniu kominka, gorąco zachęcam do wykonania wizualizacji i sprawdzenia, jak będzie on prezentować się po oddaniu do eksploatacji.

Wpis przypisany do kategorii: Aranżacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>