Kominek przy drewnianej ścianie

W drewnianym domu też można zainstalować kominek. Gdyby to było niemożliwe, nasi dziadkowie nie mieliby w swoich drewnianych domach ogrzewania — bo przecież ogrzewane one były piecami kaflowymi i kuchennymi. Te urządzenia wcale nie aż tak bardzo różnią się od dzisiejszych kominków, jak chcielibyśmy wierzyć.

Można więc zamontować kominek przy drewnianej ścianie, pod drewnianym sufitem i stropem. Na drewnianej podłodze i owszem, choć może nie na drewnianym stropie, ale to tylko ze względów wytrzymałościowych. Bo dobrze wykonany kominek jest bezpieczny jeśli chodzi o ryzyko przeniesienia ognia na konstrukcję budynku.

Z tyłu kominka z powodzeniem może się znajdować drewniana ściana. Trzeba tylko zapewnić, by ściana ta nie była nadmiernie nagrzewana.

Co to znaczy nadmiernie nagrzewana? Wprawdzie drewno zapala się w temperaturze już nieco ponad 200°C, to jednak bezpieczny poziom temperatur jest znacznie niższy. Można bezpiecznie przyjąć, że drewno na powierzchni ściany nie powinno się nagrzewać do temperatury wyższej, niż 40-50°C.

Jak to osiągnąć?

Po pierwsze, dobrze izolując tę część obudowy kominkowej, która skierowana jest w stronę drewnianej ściany. Dzięki temu powierzchnia obudowy będzie mieć odpowiednio niską temperaturę. Jest to korzystne także ze stricte użytkowego punktu widzenia — bo kominek powinien oddawać ciepło w stronę pomieszczenia, a nie w stronę ściany.

Po drugie, odsuwając kominek od ściany na tyle, by mogło za nim swobodnie cyrkulować powietrze. To oczywiście zwiększy uzysk energii z kominka, ale przede wszystkim zabezpieczy ścianę przed wysokimi temperaturami. Nawet gdy ścianka obudowy kominkowej nagrzeje się bardziej niż było to przewidziane, spowoduje to wzmożenie cyrkulacji powietrza między obudową a ścianą, co odbierze część nadmiarowego ciepła.

Nie da się tu na łamach tego serwisu opisać bezpiecznego sposobu budowy kominka obok drewnianej ścianie, który będzie skuteczny w każdym przypadku. Nie można napisać, że odległość 3 cm od obudowy kominka wykonanej z cegły zaizolowanej płytami z wermikulitu o grubości 15 cm będzie wystarczające. Bo autor nie ma ochoty brać odpowiedzialności za pożar u kogoś w domu.

Dlatego dajmy zarobić fachowcowi od kominków i wykonać go w odpowiedni sposób, dostosowany do ograniczeń w danym domu.

Wpis przypisany do kategorii: Aranżacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*