Kominek w rogu pokoju

Niekiedy przy wyborze miejsca na kominek w salonie okazuje się, że nie ma dla niego dobrego miejsca. Bo przy ścianie zawsze coś trzeba postawić, a to szafę, a to regał z książkami, a to telewizor. Niekiedy kończy się to tak, że kominek trzeba postawić w rogu pokoju.

I w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie w domu urządzić kominek.

No, może jest jedna przeszkoda. Kominek w rogu pokoju będzie w pewnym sensie ukryty przed wzrokiem domowników. I okaże się, że nie stanowi już tak atrakcyjnego wizualnie elementu wnętrza.

Jeśli jednak kominek ma być wykorzystywany głównie po to, by dostarczać ciepła, a element dekoracyjny ma znaczenie drugorzędne, wtedy go można zainstalować choćby i w kotłowni, pod postacią nowoczesnego i sprawnego kotła na drewno.

Ale wróćmy do kominka w rogu pokoju. Widzę kilka potencjalnych problemów przy jego montażu.

Gdy będzie to narożnik zewnętrzny, nieciekawie będzie wyglądać wyprowadzony nad dach skośny komin. Wprawdzie to kwestia gustu bardziej, niż techniczny problem, ale jednak myślę, że warto o nim pamiętać. Z drugiej strony, kominek stojący bezpośrednio przy ścianie można zamontować do zewnętrznego komina, dobudowanego do już istniejącego budynku. Równie łatwo będzie wtedy doprowadzić do kominka powietrze do spalania. W takim przypadku okaże się, że nie ma wręcz innego wyjścia, jak tylko zamontować kominek w narożniku.

Drugi problem, to kłopotliwe podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania. Szczególnie będzie to kłopotliwe w przypadku dystrybucji gorącego powietrza (DGP, czyli poniekąd powietrznego centralnego ogrzewania). Wynika to z faktu, że przy DGP najlepiej spisuje się kominek ustawiony blisko geometrycznego środka domu, co ułatwia rozprowadzenie ciepła nawet do najbardziej oddalonych pomieszczeń.

Kolejna sprawa, to większe zużycie miejsca przy montażu kominka. Bo kominka w narożu pokoju nie za bardzo da się wbudować w ścianę, co w niektórych przypadkach pozwala oszczędzać sporo miejsca. Z drugiej strony, wewnętrzny róg pokoju to może być dobre miejsce na montaż kominka narożnego, dwustronnego?

Wpis przypisany do kategorii: Aranżacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>