Kominki marmurowe

Wydawałoby się, że marmur jest materiałem tak drogim i luksusowym, że zastosowanie znajdzie tylko w tych budynkach, w których znajdują się siedziby banków, towarzystw ubezpieczeniowych, lub ZUSu.

Tymczasem kominki z obudową z marmuru są w zasięgu większości z inwestorów budujących dom jednorodzinny w Polsce. Zobaczmy, jak taki kominek mógłby wyglądać.

Kiedy słyszymy hasło „kominki marmurowe” powinniśmy mieć świadomość, że taki kominek z marmuru wykonany nie jest. Jak w każdym przypadku, mamy tu do czynienia z wkładem kominkowym lub otwartym kominkiem wymurowanym z cegieł. Z marmuru wykonuje się tylko część obudowy. Najczęściej kominek umieszczony jest we wnętrzu ściany, a z marmuru wykonany jest wyłącznie tzw. portal.

Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się luksusowym materiałem wykończeniowym, a jednocześnie nie wydać zbyt dużej kwoty pieniędzy na zakup drogiego kamienia.

Obudowy z antycznego białego marmuru można znaleźć w internecie już za kilka tysięcy złotych!

W porównaniu z klasyczną obudową może to się wydawać dość dużo, ale kominek tego typu umieszcza się w ścianie, nie ma zatem potrzeby wykonywania tej klasycznej obudowy (murowanej z cegły, tradycyjnej z wełny i płyt k-g, albo płyt wermikulitowych czy krzemianowo-wapniowych).

Tańszym rozwiązaniem będzie wykończenie kominka przy użyciu płytek marmurowych, albo drobnych elementów do wykonania mozaiki. Te można już kupić znacznie taniej, co widać np. tutaj, ale też tutaj.

Przykład takiego kominka znajdziesz na poniższej fotografii (źródło: buildinghomebar.com).

Kominek z płytek marmurowych

W przypadku kominków otwartych z marmuru można zrobić również fragment podłogi przed kominkiem, co pozwoli zabezpieczyć drewnianą podłogę przed uszkodzeniami od żarzących się węgielków, które mogą się wydostać z kominka przy otwieraniu drzwiczek. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie (źródło: generalmarbleandgranite.com) wkładu kominkowego otoczonego elementami z czarno-białego marmuru Nero Marquina i białego portalu (nawet niewykluczone, że gipsowego).

Kominek z czarnego marmuru

Akurat w tym konkretnym przypadku zrobiłbym ten element w podłodze nieco inaczej. Proszę zwrócić uwagę, że marmurowy fragment podłogi jest wyżej, niż podłoga drewniana, podczas gdy powinno być odwrotnie. Tu mamy do czynienia z kominkiem otwartym, z zasady bardziej narażonym na wypadanie płonących lub żarzących się kawałków paliwa. Z tego względu element marmurowy powinien być poniżej poziomu podłogi, aby zatrzymać tam ten żarzący się kawałek drewna. Lepiej, by leżał na kamieniu, niż stoczył się z jego krawędzi na drewnianą część podłogi.

Wpis przypisany do kategorii: Aranżacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*