Salon z kominkiem – czy musi być w każdym domu?

Czy w każdym domu musi być salon z kominkiem? Oglądając katalogi gotowych projektów domów okazuje się, że prawie w każdym…

Trudno zgadnąć, czy to biura projektowe reagują na zapotrzebowanie (np. analizując, że większość sprzedawanych projektów posiada kominki), czy kreują je, po prostu tworząc wyłącznie takie projekty. Co by jednak nie mówić, wiele budowanych dziś domów jednorodzinnych posiada dwa kominy, po czym od razu wiadomo, że mają zarówno tradycyjną kotłownię, jak i kominek. (Chyba, że są to wyłącznie kominy wentylacyjne).

Dom bez kominów oczywiście jak najbardziej można wybudować, jeśli tylko zastosujemy w nim wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, oraz źródło ciepła nie wymagające komina. Takim może być na przykład kocioł gazowy z wyprowadzeniem spalin przez ścianę, albo pompa ciepła.

Co ciekawe, można mieć salon z kominkiem także wtedy, gdy nie chcemy w domu mieć komina – mam tu na myśli kominek gazowy, który też może mieć wyprowadzenie spalin przez ścianę.

Jeśli decydujemy się na urządzenie salonu z kominkiem, to kominek stanie się centralnym elementem wystroju tego pomieszczenia. To właśnie do jego obudowy będziemy musieli dostosować wszystkie pozostałe elementy, przy czym obudowa będzie musiała być dopasowana do schematu wystroju domu. Przykładowo, jeśli zamierzamy wykończyć dom w sposób luksusowy, możemy wykonać obudowę marmurową.

Niestety, posiadanie kominka nieco utrudnia ustawianie mebli w salonie. Z całą pewnością nie powinny się one znajdować w bezpośredniej bliskości kominka, nie tylko ze względu na oddziaływanie wysokich temperatur. Także dlatego, że trudno wyobrazić sobie kanapę ustawioną tak, że użytkownicy mają kominek za plecami.

Jasne jest też, że na ścianie z kominkiem nie ustawimy żadnej szafy, a co najwyżej płytki regał lub półki. Czasem trudno też pogodzić kominek z telewizorem, w wielu przypadkach dość logicznym rozwiązaniem wydaje się być ustawienie ich obok siebie, lub np. telewizora nad kominkiem. W końcu do obydwu tych urządzeń powinno się siedzieć przodem, jeśli chcemy je oglądać.

Salon bez kominka daje zdecydowanie więcej możliwości aranżacji, ale także późniejszej gruntownej zmiany tej aranżacji. Bo rozmontowanie obudowy kominkowej jest trudne, a przeniesienie jej w zupełnie inne miejsce bywa niemożliwe ze względu na oddalenie od komina.

Wpis przypisany do kategorii: Aranżacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*