Budowa kominków - archiwum kategorii

W tej kategorii znajdziesz artykuły omawiające budowę kominków, w szczególności kominków otwartych oraz kominków wykonanych z obudowanego wkładu kominkowego.

Ciepło i estetyka: obudowa kominka z cegły szamotowej

Obudowa kominka z cegły szamotowej to nie tylko piękny obiekt, który nadaje wnętrzu charakteru, ale także rozwiązanie korzystne z technicznego punktu widzenia, zapewniające efektywne rozpraszanie ciepła.

Cegła szamotowa, znana również jako cegła ogniotrwała, jest materiałem, który charakteryzuje się doskonałą odpornością na wysoką temperaturę, co sprawia, że jest idealnym wyborem do kominkowych aplikacji. Przy czym zaznaczymy w tym momencie, że w wielu przypadkach można obejść się bez wykorzystania cegły szamotowej, i posłużyć się zwykłą cegłą budowlaną, albo (dla lepszego efektu) cegłą klinkierową.

Czytaj cały wpis

Budowa kominka otwartego

Jeśli mówimy o kwestiach związanych z kominkami to powinniśmy pamiętać o jednej zasadzie. Kominek otwarty nigdy nie powinien być mylony z wkładem kominkowym niezależnie od tego w jakiej obudowie się go umieści. Wkład kominkowy w praktyce oznacza nic innego jak metalowy piec, który wyposażony jest w tradycyjne drzwi czka z przezroczystą na ogół szybą. Dlatego w takich wypadkach forma, czy też wielkość urządzenia może być różna.

Kominek otwarty ma już jednak pewne ograniczenia co powoduje, że w razie nieprawidłowego używania, czy też zastosowania dym wydobywający się z niego może wracać do pomieszczenia co sprawi, że kominek pomimo wszystko nie będzie w stanie ogrzać nawet małego pomieszczenia. Czytaj cały wpis

Szyby kominkowe

Tym elementem wkładu kominkowego, który ma największe znaczenie dla wyglądu tego urządzenia po zabudowaniu, są szyby kominkowe. Od nich zależeć będzie bowiem, jak dobrze widoczny będzie ogień w palenisku. Im większa szyba, tym więcej tego ognia widać.

Ale… jeśli szyba jest zła, to ten ogień może w ogóle być niewidoczny…

Zadaniem szyby kominkowej jest oddzielenie płomieni w komorze spalania kominka (wkładu kominkowego) od salonu. To właśnie jej obecność w drzwiczkach paleniska odróżnia kominek od zwykłego kotła czy pieca na drewno. I to ona sprawia, że urządzenie to może pełnić także funkcję dekoracyjną. Czytaj cały wpis

Obudowa kominka

Choć decydujący wpływ na moc i działanie ogrzewania kominkiem ma wkład, to obudowa kominka jest tym elementem, którym można wszystko zepsuć. Źle wykonana będzie źródłem zmartwień, wręcz może zniechęcić do wykorzystywania tego taniego w eksploatacji źródła ciepła.

Dlaczego? Czytaj cały wpis

Kafle kominkowe

Do zbudowania kominka kaflowego potrzeba sporej kwoty pieniędzy, inicjatywy (chęci posiadania takiego kominka), dobrego projektu no i w końcu tego, co będzie widoczne na zewnątrz.

Kafle kominkowe dostępne są w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach. Większość inwestorów znajdzie więc wśród nich coś do wyboru dla siebie. Zależnie od tego, jak wyobrażamy sobie piec kominkowy, powinniśmy pod tym kątem wybierać odpowiedni materiał do jego wykonania. Czytaj cały wpis