Co zrobić, gdy kominek za mocno grzeje przez szybę?

Każdy kominek dostarcza ciepło do budynku na kilka sposobów. Po pierwsze, przez instalację grzewczą, do której jest podłączony wkład kominkowy. Mam tu na myśli dystrybucję gorącego powietrza w przypadku wkładów powietrznych, albo instalację wodną centralnego ogrzewania, w przypadku wkładów z płaszczem wodnym. Po drugie, bezpośrednio przez szybkę do pomieszczenia, w którym go zainstalowano.

I oczywiście im większa szyba, im bardziej atrakcyjny wizualnie kominek (bo przecież większa szyba to większy obraz ognia na ścianie), tym więcej ciepła dociera do pomieszczenia. Czasem okazuje się, że jest go dużo za dużo.

Co więc zrobić, gdy kominek za mocno grzeje przez szybkę?

W pierwszej kolejności można wyłączyć ogrzewanie w salonie. To pewnie większości ludzi przychodzi do głowy jako pierwsze, choć przyznać trzeba uczciwie, że zbyt efektywne to nie będzie. Przede wszystkim dlatego, że termostat grzejnikowy często zakręca grzejnik zanim jeszcze odczujemy, że sami chcemy to zrobić.

Kolejnym krokiem będzie otworzenie okien i wpuszczenie do środka zimnego powietrza. Przewietrzenie salonu załatwi problem. Można też rozszczelnić lub uchylić okno i dodatkowo otworzyć dopływ powietrza do kominka z pomieszczenia — kominek wtedy będzie wyciągać ciepłe powietrze z salonu. Na jego miejsce napłynie zimne powietrze. Z pewnością będzie to bardziej efektywne, niż tylko samo uchylenie okna.

Ale tak naprawdę to są tylko rozwiązania doraźne. Trwale ten problem da się rozwiązać tylko w jeden sposób: wymieniając szybę w kominku na inną.

Tu jeszcze mała dygresja odnośnie tego, jak fizycznie to ciepło trafia do salonu. Po pierwsze, bezpośrednio na drodze promieniowania. Tak samo, jak ciepło promieniujące od ogniska, tak i ciepło od gorących płomieni w kominku bezpośrednio trafia do salonu, przenikając przez szybę. Ale szyba też się nagrzewa od gorących płomieni, przez co sama później promieniuje ciepłem, ale nagrzewa też (za pośrednictwem konwekcji) powietrze znajdujące się bezpośrednio obok niej.

I temu wymiana szyby przeciwdziała w dwójnasób.

Po pierwsze, drzwiczki z podwójną szybą zmniejszą nieco przenikanie promieniowania do salonu. Każda warstwa szyby odbija część promieniowania — także dlatego okna trzyszybowe latem wpuszczają do domu mniej ciepła, niż dwuszybowe.

Po drugie, podwójna warstwa szyby z gazem pomiędzy szybami stawia większy opór na przenikanie ciepła, niż pojedyncza szyba. Przez to zewnętrzna szyba jest zimniejsza, niż w przypadku szyby pojedynczej, a to z kolei oznacza, że mniej ciepła oddaje do salonu.

Można też poczekać, aż szyba zarośnie sadzą, co całkowicie powstrzyma przenikanie promieniowania z kominka do salonu. Ale jeśli i tak nie widzimy w salonie ognia, czy nie lepiej mieć po prostu kocioł na drewno?

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

One single comment

  1. Szambelan pisze:

    A ja właśnie chciałbym wymienić moją szybę, która jest gorąca, ale nie promieniuje ciepła na zewnątrz.Nie mam rozprowadzanego ogrzewania po domu, ani kominka z płaszczem wodnym a więc interesuje mnie ogrzewanie salonu przez promieniowanie.Proszę mi powiedzieć jak dobrać taką szybę,gdzie szukać? Pozdrawiam Tomasz Szambelan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*