Drewniana obudowa kominka

Jeśli dom w środku wykończony jest drewnem, aż się prosi, by w podobny sposób wykończyć kominek. Ale czy można wykonać obudowę kominkową z drewna?

I tak i nie. Już spieszę wyjaśnić co mam przez to na myśli.

Z całą pewnością drewno nie nadaje się do wykonania kompletnej obudowy kominkowej. Drewno nie jest materiałem stabilnym przy zmieniających się temperaturach. Przy dużej temperaturze uwalniają się z niego lotne substancje. Intensywnie pachnące, ale też nie pozostające bez wpływu na zdrowie.

Więc jeśli ktoś chce zamknąć wkład kominkowy w obudowie z desek, niech sobie ten pomysł wybije z głowy.

Co innego jednak, jeśli chodzi o samo wykończenie tej obudowy z zewnątrz drewnem. Choć to też nie będzie możliwe w każdym przypadku.

Bo tak naprawdę wyróżniamy dwa rodzaje obudów kominkowych. Ciepłe i zimne. Różnią się od siebie tym, że ciepłe obudowy mają się nagrzewać i oddawać ciepło do wnętrza pokoju, a zimne — wręcz przeciwnie. Powierzchnia zimnej obudowy kominkowej ma być zimna, by nie przegrzewać salonu. Bo kominek w takiej obudowie ma oddawać ciepło do domu inaczej — przez instalację DGP albo do centralnego ogrzewania.

Z oczywistych względów, nie obłożymy drewnem ciepłej obudowy. Raz, że będzie się ona nagrzewać, co może powodować właśnie uwalnianie z drewna substancji smolistych. Dwa, że warstwa drewna będzie stawiać spory opór na przepływ ciepła, przez co efektywność tej obudowy znacząco się zmniejszy.

Ale na zimną obudowę można już drewno zamontować bez problemu. Wystarczy tylko zadbać, by obudowa była naprawdę dobrze zaizolowana.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*