Jaka obudowa dla kominka z DGP?

Jeśli planujesz ogrzewanie z DGP (dystrybucją gorącego powietrza), potrzebujesz mieć odpowiedni wkład kominkowy. Ale także obudowa będzie mieć duży wpływ na efektywność grzania z DGP.

Jaką obudowę zatem wykonać dla kominka podłączonego do instalacji DGP? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

O obudowach było tu już trochę. Pisałem m.in. o obudowach ciepłych (akumulacyjnych), ale takie nie nadają się do kominka z DGP. One rzeczywiście przeznaczone są dla kominków powietrznych, ale tylko tych, które mają ogrzewać wyłącznie salon. I obudowa wykonywana jest z ciężkich materiałów o dużej pojemności cieplnej po to, by przechowywała możliwie dużo ciepła na później.

Tymczasem aby kominek z DGP działał efektywnie już zaraz po uruchomieniu, obudowa musi zatrzymać całe ciepło w swoim wnętrzu, aby instalacja DGP mogła je stamtąd wyciągnąć i rozprowadzić po domu pod postacią gorącego powietrza.

A zatem obudowa kominka podłączonego do instalacji DGP musi mieć jak najlepszą izolację. Także dlatego, że jej powierzchnia powinna być jak najzimniejsza. W przeciwnym wypadku kominek będzie oddawać dużo ciepła do wnętrza pokoju, w którym go zamontowano. A to nie dość, że zmniejsza ilość ciepła docierającą do pozostałych pomieszczeń, to przegrzewa salon i powoduje dyskomfort.

Dochodzimy więc do konstatacji, że kominek z DGP musi mieć obudowę z grubą warstwą izolacji cieplnej.

Ale to nie wszystko. Aby odbiór ciepła z zewnętrznej powierzchni wkładu kominkowego, bogato usianej żeberkami, był efektywny, między wkładem a obudową musi być dość miejsca. Tylko w ten sposób powietrze będzie mogło swobodnie opływać wkład i odbierać od niego ciepło. Gdyby w obudowie było ciasno, ten proces byłby utrudniony. Co więcej, przepływ powietrza też byłby trudny, a to z kolei wymaga mocniejszego wentylatora (tzw. turbiny kominkowej) dla zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza w poszczególnych pokojach ogrzewanych przez DGP. A mocniejszy wentylator to większe zużycie prądu i większe koszty eksploatacji ogrzewania kominkowego.

A na koniec jeszcze jedno — duże otwory w obudowie. Ponieważ z obudowy powietrze pobierane jest do instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze po pokojach, do jej wnętrza musi docierać dużo zimnego powietrza. Będzie ono powracać z poszczególnych pokoi, szczelinami pod drzwiami, a następnie trafiać przez otwory do wnętrza obudowy. Muszą one być więc znacznie większe niż w zwykłej obudowie do grzania powietrzem.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*