Kafle kominkowe

Do zbudowania kominka kaflowego potrzeba sporej kwoty pieniędzy, inicjatywy (chęci posiadania takiego kominka), dobrego projektu no i w końcu tego, co będzie widoczne na zewnątrz.

Kafle kominkowe dostępne są w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach. Większość inwestorów znajdzie więc wśród nich coś do wyboru dla siebie. Zależnie od tego, jak wyobrażamy sobie piec kominkowy, powinniśmy pod tym kątem wybierać odpowiedni materiał do jego wykonania.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że kafle kominkowe różnią się od glazury kształtem. Tradycyjnie płytki układane w domach na podłogach i ścianach są płaskie i montuje się je do płaskich powierzchni. Elementy do wykonania kominka zaś mają zupełnie inny kształt.

Co za tym idzie, można łatwo wyobrazić sobie obudowę kominkową (np. akumulacyjną), która będzie wykończona właśnie kafelkami — identycznymi jak te, które moglibyśmy zastosować na podłodze w salonie. Niekiedy ma to wręcz uzasadnienie , gdy chcemy zachować spójność wystroju całego salonu. Nieco większy problem sprawiłoby przymocowanie kafelków na obudowie z wełny i kartongipsu, ale też jest to do zrobienia (choć z całą pewnością nie jest to rozwiązanie zalecane).

Czym w zasadzie są kafle kominkowe?

Aby wyjaśnić dokładnie czym są kafle kominkowe, przyjrzyjmy się z bliska kawałkowi pieca kaflowego. Zdjęcie pochodzi ze strony słoweńskiej firmy FURLAN ŠTEDILNIKI.

Kafle kominkowe w zbliżeniu

Kafle kominkowe w zbliżeniu

Widzimy na nim fragment pieca kaflowego, albo obudowy kominka wykonanej z kafli. Istotne jest to, że widzimy na tym niewielkim zdjęciu aż cztery różne kafle kominkowe:

  • element podstawowy, kwadratowy, płaski,
  • element narożny (po lewej stronie zdjęcia),
  • element zaokrąglony, krawędź górnej powierzchni obudowy (u góry),
  • element narożny, zaokrąglony (na górze, po lewej stronie).

Przy wykonywaniu obudowy kominka dość istotne jest, by nabyć odpowiednią liczbę elementów. W przypadku wykańczania obudowy płaskimi płytkami ma to mniejsze znaczenie (mogą przecież zostać zamontowane na każdej z powierzchni), ale tu po prostu nie ma wyboru.

Przyjrzyjmy się jeszcze temu, jak wygląda pojedynczy kafel (fotka ze strony wellstile.com):

Kafel kominkowy z XVII w.

Kafel kominkowy z XVII w.

Jak widzimy, nie jest to płaski element, tylko znacznie bardziej skomplikowany ceramiczny kształt. Akurat ten konkretny kafel ma rozmiar ok. 19×19×6,4 cm, wykonany został w XVII w. a przedstawia myśliwego z psem.

Nic dziwnego, że wyceniono go na 457$ !!

Nie bez przyczyny wielu inwestorów decyduje się wykorzystać kafle kominkowe pochodzące z demontażu starych pieców. Mają one bowiem swój nieodparty urok!

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*