Kratki w obudowie kominkowej

Niezbędnym elementem każdej obudowy kominkowej, która ma efektywnie grzać dom powietrzem, są kratki. Bez nich nawet najlepiej dobrany wkład, w idealnie zaizolowanej obudowie, nie będzie wytwarzać dostatecznych ilości ciepła.

A dokładniej, będzie to ciepło wytwarzać, a jedynie nie będzie go dostarczać do pomieszczenia, bo będzie ono uwięzione we wnętrzu obudowy…

Problem ten dotyczy w równym stopniu kominków z rozprowadzeniem gorącego powietrza, ale także tych, które grzać mają tylko salon.

Kratki dla kominka grzejącego tylko salon

Jeśli kominek grzeje tylko salon, musi mieć dwie kratki wentylacyjne — w dolnej i górnej części obudowy.

Przez górne wypływać będzie nagrzane powietrze. Przez dolne do wnętrza obudowy napływać będzie zimne powietrze znad podłogi.

Jeśli powierzchnia ich będzie zbyt mała, powietrze będzie miało utrudniony przepływ. Jego temperatura będzie większa (powietrze będzie przepływać wolniej, zatem zdąży się nagrzać bardziej), może wystąpić przypiekanie kurzu (bo temperatura wyższa, a przepływ wolniejszy, więc łatwiejsze opadanie cząstek kurzu na powierzchnię wkładu). Sumarycznie, moc grzewcza kominka będzie niższa.

Kratki kominkowe przy dystrybucji gorącego powietrza

Dystrybucja gorącego powietrza też wymaga posiadania w kominku kratki. Przynajmniej jednej.

Chodzi o kratkę dolną, doprowadzającą zimne powietrze. Gorące będzie odbierane przez turbinę (albo grawitacyjnie), a później przewodami do kolejnych pomieszczeń. Dolna kratka być jednak w obudowie musi, żeby zimne powietrze z pokoi mogło przepłynąć przez salon i dotrzeć do obudowy.

Czasem i w takim wariancie stosuje się kratki górne, żeby łatwiej i szybciej ogrzewać salon.

Kratki dla wkładu z płaszczem wodnym

Wkład z płaszczem w zasadzie nie powinien grzać salonu. Z tego względu można byłoby zorganizować go w ten sposób, żeby obudowa była szczelna i dobrze zaizolowana. Bo taki kominek ma grzać wodę w instalacji centralnego ogrzewania i dopiero nią rozprowadzać ciepło po pokojach.

Salon w takim wariancie też ma być grzany przez grzejnik lub ogrzewanie podłogowe.

Nie bez przyczyny niektórzy producenci piszą, że kominki z wkładem muszą być montowane w obudowie izolowanej cieplnie. 🙂

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*