Obudowa kominka z gazobetonu

W dobie coraz nowocześniejszych materiałów budowlanych odchodzi się od pełnych cegieł na korzyść bloczków betonowych, drążonych pustaków ceramicznych, albo bloczków silikatowych. Skoro więc te materiały wykorzystuje się do wznoszenia ścian, czy można z nich zrobić obudowę kominka?

Czy jest jakaś przyczyna, dla której nie można jej wymurować z gazobetonu, czyli betonu komórkowego? Przecież to dość wdzięczny materiał, niedrogi, do tego całkiem ciepły.

Wybór materiału na obudowę kominka ma istotny, ale nie wyłączny wpływ na docelowe funkcjonowanie tego urządzenia. Dlatego nie wystarczy wybrać odpowiedni materiał, trzeba jeszcze tę obudowę dobrze wykonać, poprawnie zainstalować kominek i eksploatować go we właściwy sposób.

Oczywiście gazobeton nadaje się na murowane obudowy kominkowe, nie ma co do tego wątpliwości. Jest to materiał, który dość dobrze znosi temperatury, które mogą powstawać wewnątrz obudowy kominkowej, gdy wkład powietrzny mocno się nagrzewa.

W zależności od klasy gazobetonu, zmianie ulega jego gęstość, a co z tego wynika, także wytrzymałość na ściskanie oraz współczynnik przewodzenia ciepła (λ). Ten pierwszy czynnik jest dla nas nieistotny, bo nawet lekki beton komórkowy przeniesie ciężar niezbyt przecież ciężkiego kominka. Ale współczynnik λ już jest istotny. Dla gazobetonu o wysokiej gęstości (mało gazu w objętości bloczka) będzie on wyższy, czyli ciepło z wnętrza obudowy szybciej i łatwiej dostanie się przez ścianki do jej powierzchni. Przy tej samej grubości bloczka jego powierzchnia będzie cieplejsza, a zatem kominek będzie oddawać więcej ciepła do pomieszczenia.

Z drugiej strony wyższa gęstość to także wyższa pojemność cieplna, która wyrażana jest przez tzw. ciepło właściwe tego materiału budowlanego. A więc tej samej grubości bloczek będzie dłużej się nagrzewać, a także dłużej oddawać ciepło. Dobrze posłuży zatem do wykonania ciepłej obudowy (akumulacyjnej).

Lekkie bloczki mają niski współczynnik przewodzenia ciepła. Najlżejsze klasy gazobetonu (np. klasa 300, o gęstości poniżej 300 kg/m³) ma współczynnik λ ok. 2x gorszy od styropianu czy wełny mineralnej.

Z pewnością lepiej więc użyć na tradycyjną, zimną obudowę kominka gazobeton zamiast wełny mineralnej.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*