Obudowa kominka

Choć decydujący wpływ na moc i działanie ogrzewania kominkiem ma wkład, to obudowa kominka jest tym elementem, którym można wszystko zepsuć. Źle wykonana będzie źródłem zmartwień, wręcz może zniechęcić do wykorzystywania tego taniego w eksploatacji źródła ciepła.

Dlaczego?

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem nowoczesnego kominka jest wkład kominkowy. Od jego konstrukcji zależy moc grzewcza, sprawność, pojemność komory spalania (a więc ilość opału, którą można naraz załadować). Jeśli wybierzemy wkład z płaszczem będziemy mogli go podłączyć do wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli wybierzemy wkład powietrzny, będziemy mogli co najwyżej rozprowadzić ciepło po całym domu za pomocą instalacji dystrybucji gorącego powietrza (DGP), albo możemy wpuścić całe to ciepło tylko do salonu.

Obudowa kominka jest jednak tym elementem, który uzupełnia działanie wkładu i musi być do niego dostosowana. W jaki sposób?

Jeśli mamy kominek, który ma ogrzewać cały dom (czy to wodą z płaszcza przez grzejniki, czy powietrzem z DGP), zależy nam na tym, by całe wytwarzane przezeń ciepło trafiało do instalacji rozprowadzającej. W przeciwnym wypadku następować będzie przegrzewanie salonu, co nie jest przyjemne, bo zmusza np. do otwierania okien. To zawsze powoduje marnowanie opału, co nie tylko powoduje zwiększenie kosztów eksploatacji kominka, ale także zmusza do dodatkowej, bezsensownej pracy.

I pod tym właśnie względem, gdy będziemy mieć wkład z płaszczem lub DGP i obudowa kominka zostanie źle wykonana, może zniechęcać do korzystania z kominka.

Do wkładu z płaszczem lub DGP potrzebna jest obudowa izolacyjna, która zatrzyma całe ciepło wewnątrz.

Oczywiście możliwe jest wykonanie jej w innym wydaniu. Ciepła obudowa kominka będzie dostarczać ciepło bezpośrednio do salonu, ale także może ją przechować na później. Mamy wtedy do czynienia z tzw. obudową akumulacyjną. To rozwiązanie stosowane jest wtedy, gdy kominek nie ma dystrybucji ciepła i podgrzewa wyłącznie salon (a pozostałe pomieszczenia ewentualnie pośrednio, w mniejszym stopniu, dzięki naturalnej cyrkulacji powietrza po domu). Akumulacyjna obudowa kominka umożliwia efektywne wykorzystanie ciepła z drewna, tj. rozpalenie raz na kilka godzin, zgromadzenie ciepła w masie akumulacyjnej, oraz późniejsze, stopniowe jego oddawanie do salonu.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*