Obudowy akumulacyjne

Tak jak elektryczne piece akumulacyjne potrafią gromadzić tanie ciepło (z prądu w nocnej taryfie) na następny dzień, tak kominki akumulacyjne mogą gromadzić ciepło ze spalania drewna. Dziś najpopularniejsze są kominki z wkładem zamkniętym w obudowie. Odpowiednie połączenie wkładu i obudowy pozwoli zrobić kominek przypominający kocioł na drewno, albo właśnie gromadzący ciepło piec kaflowy.

W tym drugim przypadku ciepło magazynować będzie tytułowa obudowa akumulacyjna. To od konstrukcji obudowy zależy bowiem, czy kominek odda ciepło do instalacji grzewczej w domu, czy do salonu, no i kiedy to nastąpi.

Lekkie obudowy mają za zadanie izolować wkład kominkowy od salonu. Stosuje się je wtedy, gdy mamy kominek z płaszczem podłączony do instalacji CO. W takiej sytuacji zależy nam na tym, by kominek grzał wodę rozprowadzającą ciepło po całym domu, a nie przegrzewał salon. Identyczne rozwiązania stosuje się w kominkach powietrznych podłączonych do instalacji DGP.

Akumulacja ciepła musi mieć miejsce w ciężkich, masywnych obudowach, wykonanych z materiałów o dużej gęstości. Tylko materiały o dużej gęstości i wysokim cieple właściwym mają sens zastosowania do obudowy akumulacyjnej, bo umożliwiają one gromadzenie dużych ilości ciepła w warstwie o niewielkiej grubości.

Ta niewielka grubość to mogą być aż trzy warstwy cegieł szamotowych, lub innego materiału ceramicznego, odpornego na wysokie temperatury. Bo taki powinien być budulec przynajmniej wewnętrznych warstw kominka, które nagrzewają się najbardziej. Wewnątrz obudowy oczywiście musi znaleźć się kominek (wkład) powietrzny. Jego moc może być znacząco wyższa, niż moc strat ciepła, bo zadaniem takiego kominka jest wytworzenie jak największych ilości ciepła, które zostanie zgromadzone w obudowie i oddawane stopniowo w późniejszym czasie.

Im cięższa obudowa, tym więcej ciepła może zgromadzić. Oczywiście obudowa powinna mieć otwory umożliwiające przepływ powietrza do salonu, jeśli chcemy móc ogrzać go od razu po uruchomieniu kominka. W przeciwnym wypadku ciepło dotrze do salonu z dużym opóźnieniem, gdy ogrzeją się wszystkie warstwy obudowy. Dopiero wtedy jej powierzchnia zewnętrzna zacznie oddawać ciepło do pomieszczenia, wypromieniowując je i ogrzewając opływające ją powietrze.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*