Obudowy z wełny i kartongipsu

Na polskim rynku najpopularniejsze (bo i najtańsze) obudowy do kominków wykonywane są z wełny mineralnej i płyt kartonowo-gipsowych (kartongipsu, gipskartonu, nidygipsu, suchych tynków, itd.).

Problem polega na tym, że te materiały nie są najlepsze do tego celu, a fachowcy radzą, by jednak wykonywać obudowy kominkowe z innych materiałów.

Problem polega na tym, że wełna mineralna lepiona jest substancjami, które mogą się uwalniać w wyższych temperaturach. Wprawdzie wełna kominkowa jest oklejona z jednej strony folią aluminiową (co ma odbijać ciepło i pomagać uszczelniać obudowę kominkową), to jednak nie ma pewności, że powietrze w obudowie nie będzie odbierać tych substancji i wprowadzać ich do salonu.

Na forach czasem widać wątki typu „śmierdzi mi w pokoju godzinę po odpaleniu kominka”. To mogą być właśnie objawy uwalniania się z wełny mineralnej jakichś substancji.

Instalatorzy kominków ostrzegają też, że po kilku (5-7) latach eksploatacji może pojawić się konieczność wymiany wełny mineralnej z wnętrza obudowy. A to oznacza małą demolkę w salonie, bo trzeba będzie tak naprawdę rozebrać całą obudowę i wykonać ją ponownie od podstaw. Może niektórzy lubią co kilka lat wprowadzać w domu zmiany, by im się nie znudziło mieszkanie w nim, ale w mojej ocenie jest to przesada. Lepiej zbudować obudowę, która od samego początku będzie się nam podobać, niż zmieniać ją co kilka lat z powodu konieczności wymiany wełny.

Inna sprawa jest taka, że teraz coraz większą popularność zyskują ciężkie obudowy akumulacyjne, w których można przechować sporo ciepła na potem. Obudowa z płyt kartonowo-gipsowych i wełny mineralnej w ogóle nie posiada zdolności akumulowania ciepła.

Zdecydowanie lepsze są zamiast wełny mineralnej płyty krzemianowo-wapniowe. Jest to jednocześnie element konstrukcyjny i izolacyjny dla obudowy. Te płyty powstrzymują przed ucieczką ciepła z wnętrza obudowy do salonu (kluczowe przy instalacjach z wkładem wodnym lub przy DGP), ale także stanowią samą konstrukcję obudowy. Można je z zewnątrz malować, tynkować, oklejać płytkami, itd. Są więc znacznie lepsze od płyt kartonowo-gipsowych, a w dodatku także bezpieczniejsze.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

One single comment

  1. olo pisze:

    Jesli welna jest od dobrego producenta i z certyfikatami nie wystepuja opisane problemy. Dodatkowo nalezy uzyc tasm o odpornosci 350st na wszystkich laczeniach i odslonietych miejscach welny (wloty/wyloty powietrza). Odstep od wkladu to ok 10 cm oraz odpowiednie wielkosci otworow wentylacyjnych, zalecane jest aby powierzchnia wylotu stanowila 2x pow wlotu. Do kazdego typu producent powinien przedstawic powierzchnie wlotu. Koszt budowy z welny i k-g jest znacznie nizszy niz innymi metodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*