Płyty krzemianowo-wapniowe

Jednym z najciekawszych materiałów służących do wykonywania obudowy kominkowej są płyty krzemianowo-wapniowe. Łączą one w sobie zalety płyty kartonowo-gipsowej, oraz wełny mineralnej.

Jak to możliwe? Ano takie płyty są sztywne, zatem mogą same w sobie stanowić warstwę konstrukcyjną (nośną) dla obudowy kominkowej. Można z nich wykonać całą obudowę, montując je tylko do nośnego szkieletu. Albo wręcz sklejając i skręcając po prostu ze sobą kolejne płyty, do których cięcia wymagana jest tylko piłka do drewna.

Jednocześnie posiadają rewelacyjne parametry termoizolacyjne. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi jedynie ok. 0,06 W/mK, a zatem nieznacznie więcej, niż dla wełny mineralnej czy styropianu (dla obu tych materiałów jest rzędu 0,033-0,045 W/mK).

Oznacza to mniej więcej tyle, że warstwa płyt krzemianowo-wapniowych o grubości 7 cm ma takie same parametry termoizolacyjne, jak warstwa wełny o grubości 5 cm. Czyli w praktyce grubość warstwy obudowy jest niemal identyczna, bo możemy pominąć konieczną przy obudowie z wełny i kartongipsu warstwę płyty K-G.

Co więcej, płyty takie są znacznie cięższe od wełny (ich gęstość jest rzędu 220 kg/m³), a zatem potrafią również akumulować w sobie pewne ilości ciepła. Ale ich podstawowym zadaniem jest zmniejszanie ilości ciepła docierającego do pokoju bezpośrednio z kominka. I tak przykładowo dla płyty o grubości 5 cm i temperatury we wnętrzu obudowy rzędu 300°C, zewnętrzna powierzchnia płyty osiąga temperaturę tylko ok. 45°C. Mają one jednak masę na tyle niską, że praca z nimi jest dość łatwa i przyjemna.

Z całą pewnością materiał ten jest lepszy do wykonywania obudów niż płyty z wełny mineralnej. Przykładowo, jeden z producentów wytwarza płyty o wymiarach:

  • 100 × 61 cm (dla grubości 25, 30, 40, 50, 60 i 100 mm),
  • 122 × 100 cm (dla grubości 25 i 30 mm).

Niestety, maksymalna temperatura eksploatacji takich płyt to tylko 1000°C. A jest to poziom zbyt niski, by można je było stosować także we wnętrzu kominków, np. do ochrony wrażliwych części wkładu kominkowego.

Z drugiej strony do tego celu są też i inne materiały, np. wermikulit.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*