Co daje podwójna szyba w kominku?

Wiele modeli kominków można kupić w wersji z podwójną szybą. Czy rzeczywiście warto dopłacać za ten dodatkowy kawałek szkła? Ile warta jest ta druga szyba?

Zależnie od tego, jak na to patrzeć, może być warta wiele, albo zupełnie nic. Ale po kolei. Zacznijmy od omówienia, co tak naprawdę nam taka szyba kominkowa daje.

Podwójną szybę w kominku można porównać do podwójnej szyby w oknie. Już dziś nikt nie stosuje w domu jednorodzinnym okna jednoszybowego, ale kominek taki — i owszem. Dołożenie w oknie drugiej szyby powoduje, że okno zaczyna być cieplejsze i na jego powierzchni nie będzie pojawiać się szron. Druga szyba w kominku ma działanie identyczne.

Bo sprowadza się ono do:

  • zmniejszenia ilości ciepła przekazywanego bezpośrednio do salonu poprzez promieniowanie,
  • zmniejszenia temperatury zewnętrznej powierzchni szyby, co także zmniejsza ilość ciepła trafiającego do salonu, ale także poprawia bezpieczeństwo użytkowania kominka,
  • podniesienia temperatury wewnętrznej powierzchni szyby, przez co w mniejszym stopniu będzie się ona brudzić smołą i sadzą.

Czyli jeśli użytkownikowi zależy na tym, by na kominku oprzeć cały system grzewczy domu i nie robić sobie sauny w salonie, warto za drugą szybę dopłacić. Sprawności kominka ona znacząco nie podniesie. Ciepło zamiast być oddawane do salonu, trafi do instalacji centralnego ogrzewania lub dystrybucji nagrzanego powietrza. A więc tam, gdzie powinno.

Z drugiej strony niebagatelny jest wpływ tej szyby na bezpieczeństwo korzystania z kominka. Podwójna szyba w kominku ma zimniejszą powierzchnię, więc ryzyko oparzenia jest znacznie niższe, niż gdyby była pojedyncza. Jest to istotne szczególnie w tych domach, w których mieszkają lub przebywają czasowo małe dzieci, które trudno upilnować.

No i nie sposób nie zauważyć tego działania mającego wpływ na mniejszy stopień brudzenia się szyb w kominku.

Ile to kosztuje i czy warto? Przykładowo, w kominkach firmy Kratki.pl, szyba podwójna (tzw. system glass) kosztuje co najmniej 1 000 PLN. W ocenie autora — warto dołożyć tyle pieniędzy, by cieszyć się zaletami podwójnej szyby.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*