Rakietowy piecyk grzewczy – alternatywa dla kominka

Nie w każdym budynku da się zamontować kominek, w niektórych nie uda się nawet umieścić wolnostojącego pieca. Dla takich budynków ciekawą alternatywą będzie rakietowy piecyk grzewczyrocket mass heater. Jest to dość ciekawy i niekonwencjonalny wynalazek, który może zainteresować zwłaszcza pasjonatów ruchu zrób to sam.

Bo taki piecyk można wykonać łatwo we własnym zakresie, w sumie za nieduże pieniądze, częściowo z materiałów z odzysku. Najważniejsze jest jednak, że ten piecyk do działania nie potrzebuje komina!

Jak to możliwe? W kominku czy piecu siłą sprawczą dla procesu spalania jest m.in. ciąg kominowy, wytwarzany przez długi słup powietrza otoczony metalem lub ceramiką, czyli komin. Tu tego komina nie ma, za to jest krótszy pionowy odcinek z żaroodpornego materiału, w którym panuje większa temperatura. Czyli większa różnica temperatur równoważy krótszy odcinek komina.

W przekroju może to wyglądać tak:

rakietowy piecyk grzewczy w przekroju

Paliwo wkładamy otworem z lewej strony (oznaczonym jako feed tube), spalanie odbywa się przede wszystkim w części burn tunnel. Gorące spaliny unoszą się mał