Rakietowy piecyk grzewczy – alternatywa dla kominka

Nie w każdym budynku da się zamontować kominek, w niektórych nie uda się nawet umieścić wolnostojącego pieca. Dla takich budynków ciekawą alternatywą będzie rakietowy piecyk grzewczyrocket mass heater. Jest to dość ciekawy i niekonwencjonalny wynalazek, który może zainteresować zwłaszcza pasjonatów ruchu zrób to sam.

Bo taki piecyk można wykonać łatwo we własnym zakresie, w sumie za nieduże pieniądze, częściowo z materiałów z odzysku. Najważniejsze jest jednak, że ten piecyk do działania nie potrzebuje komina!

Jak to możliwe? W kominku czy piecu siłą sprawczą dla procesu spalania jest m.in. ciąg kominowy, wytwarzany przez długi słup powietrza otoczony metalem lub ceramiką, czyli komin. Tu tego komina nie ma, za to jest krótszy pionowy odcinek z żaroodpornego materiału, w którym panuje większa temperatura. Czyli większa różnica temperatur równoważy krótszy odcinek komina.

W przekroju może to wyglądać tak:

rakietowy piecyk grzewczy w przekroju

Paliwo wkładamy otworem z lewej strony (oznaczonym jako feed tube), spalanie odbywa się przede wszystkim w części burn tunnel. Gorące spaliny unoszą się małym kominem (heat riser), a następnie opadają w dół przestrzenią między izolacją (insulation) a obudową ze stalowej beczki (heat exchange barrel). Oddają trochę ciepła, a później kierowane są do poziomego odcinka rury, którzy przebiega w bezpośredniej bliskości do dużych ilości materiału akumulacyjnego.

Taki piecyk potrafi zmagazynować spore ilości ciepła, właśnie dzięki tej właściwości, że poziomy odcinek rury obudowany jest dużą ilością masy akumulującej ciepło. Może to być np. glina zmieszana z kamieniami.

Ponoć budowanie takiego piecyka nie jest trudne, potrzeba do niego tylko kilka stalowych rurek, beczki, no i pewnych ilości szamotu (ceramiki odpornej na wysokie temperatury). Do izolacji komina niekiedy używa się perlitu zmieszanego z gliną, moim zdaniem szamot też by się do tego nadał.

Teoretycznie do odprowadzania spalin rakietowy piecyk grzewczy nie wymaga pionowego komina. Ponoć wystarczy wyprowadzić poziomą rurkę przez ścianę, co załatwia ten problem. W praktyce będę mógł to potwierdzić dopiero, gdy sobie takie piecyk zbuduję.

Source: naturalbuildingblog.com via EQUIP2SURVIVE on Pinterest

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*