Szyby kominkowe

Tym elementem wkładu kominkowego, który ma największe znaczenie dla wyglądu tego urządzenia po zabudowaniu, są szyby kominkowe. Od nich zależeć będzie bowiem, jak dobrze widoczny będzie ogień w palenisku. Im większa szyba, tym więcej tego ognia widać.

Ale… jeśli szyba jest zła, to ten ogień może w ogóle być niewidoczny…

Zadaniem szyby kominkowej jest oddzielenie płomieni w komorze spalania kominka (wkładu kominkowego) od salonu. To właśnie jej obecność w drzwiczkach paleniska odróżnia kominek od zwykłego kotła czy pieca na drewno. I to ona sprawia, że urządzenie to może pełnić także funkcję dekoracyjną.

Najlepsze szyby kominkowe zapewniają dobrą izolację cieplą między wnętrzem paleniska a salonem. Mam tu na myśli szyby podwójne, które jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch warstw szkła, oddzielonych od siebie powietrzem. Podobnie jak podwójne szyby w oknach, tak i w kominkach przyczyniają się one do zmniejszenia ilości ciepła przepływającego bezpośrednio przez szybę – zarówno na drodze promieniowania, jak i poprzez ogrzewanie od powierzchni szyby.

W takim układzie, szyba zewnętrzna ma niższą temperaturę, niż w przypadku pojedynczej. To zmniejsza ilość ciepła trafiającego do salonu (korzystne w sytuacji, gdy zależy nam na rozprowadzaniu ciepła po domu – a więc w przypadku DGP, albo wkładu z płaszczem wodnym), ale także zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania (mniejsze ryzyko poparzeń). Jednocześnie, wewnętrzna powierzchnia szyby osiąga wyższe temperatury, przez co nie pokrywa się aż tak intensywnie sadzą, jak w przypadku zimnej, pojedynczej szyby.

Pryzmatyczne szyby kominkowe dają efekt paleniska wsuniętego do wnętrza pomieszczenia. Nie mają bowiem powierzchni całkowicie płaskiej, ale albo zaokrągloną (wypukłą w kierunku wnętrza), albo składającą się z kilku płaskich elementów.

Szyby pryzmatyczne raczej nie są wykonywane jako podwójne ze względu na swój kształt.

Dobrym rozwiązaniem są także pirolityczne szyby kominkowe, których wewnętrzna powierzchnia pokryta jest warstwą tlenków chromu. Dzięki temu dodatkowi temperatura na szybie może być wyższa, co umożliwia dopalanie sadzy osadzającej się na niej. To zaś umożliwia rzadsze czyszczenie szyby i znacząco zwiększa przyjemność korzystania z kominka.

Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*