Kominek z cegły

Jeśli ktoś lubi oglądać we wnętrzu domu niewykończone, surowe materiały budowlane (beton, płyty OSB, mur z ceramiki) z pewnością będzie chciał też mieć wymurowany kominek z cegły, żeby pasował do wystroju wnętrz.

Oczywiście wykonanie kominka z ceramiki jest jak najbardziej możliwe, przy czym trzeba wybrać sobie jeden z dwóch wariantów.

Pierwszym byłby tradycyjny kominek otwarty, który można w całości wykonać w formie murowanej, z odpowiednich cegieł. Oczywiście trzeba do niego dołożyć metalowy ruszt, może przyda się metalowa szuflada na popiół, a do tego metalowy szyber w kanale kominowym, ale z całą pewnością nie potrzeba tu nic więcej.

Wiążą się z tym jednak wszystkie wady kominka otwartego — przede wszystkim nieduża sprawność i generowanie sporych przeciągów. Kominek taki pobiera z pomieszczenia mnóstwo powietrza, przez co wychładza je i odprowadza przez komin dużo gorących gazów. A to jest czysta strata energii, którą można byłoby użyć do ogrzewania domu.

No ale jeśli jedynym celem istnienia takiego kominka z cegły jest tylko dekoracja, tj. ładny wygląd na tle ściany, to wtedy ma to sens. W takim wariancie budulcem dla kominka musi być ceramika odporna na temperatury, które mogą się pojawić w komorze spalania.

Drugi wariant to kominek z wkładem, stalowym lub żeliwnym, jedynie obudowany ceramiką. Wtedy z cegieł wykonuje się wyłącznie obudowę kominkową, zaś komora spalania zamknięta jest w metalu i szkle. Takie rozwiązanie pozwala lepiej prowadzić proces spalania drewna, bo można na przykład dość precyzyjnie dozować powietrze do spalania. Jego dławienie nie jest korzystne, ale jak ktoś się uprze, to może to zrobić. A doprowadzenie powietrza z zewnątrz zmniejsza straty i ogranicza wychładzanie się pokoju, w którym stoi kominek.

W takim rozwiązaniu można mieć jednocześnie obudowę z cegły i płaszcz wodny (we wkładzie). Można też wykonać ceglaną obudowę dla wkładu powietrznego, w dwóch wersjach:

  • zimnej i lekkiej, czyli z jedną warstwą cegły, zaizolowaną od wewnątrz cieplnie, aby cegła stanowiła tylko dekorację,
  • ciężkiej i ciepłej, czyli w taki sposób, by cała gruba obudowa z ceramiki nagrzewała się, a później oddawała ciepło do wnętrza domu.
Wpis przypisany do kategorii: Budowa kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*