Eksploatacja kominków - archiwum kategorii

W tej sekcji zawarte są informacje o praktycznych aspektach wykorzystania kominków do ogrzewania budynków. Czym i jak palić, jak efektywnie wytwarzać ciepło, itd.

Czy biokominkiem da się skutecznie ogrzewać pokój?

Do napisania niniejszego wpisu skłonił mnie komentarz pozostawiony pod materiałem, który opublikowałem na innym blogu. W materiale o turystycznej kuchence na benzynę, gaz i spirytus, wspomniałem, że do awaryjnego ogrzewania w mieszkaniu w bloku świetnie nadają się biokominki. Oto, jaki komentarz otrzymałem:

Kompletna bzdura. Równie skuteczne byłoby ogrzewanie pokoju – boć nie mieszkania przecież! – kilkoma świeczkami. Nie ta wydajność, nie ta kubatura. Poza tym, nawet jeśli autor byłby w stanie skutecznie podnieść temperaturę choćby o stopień, to równie skutecznie ten rezultat zniweluje konieczność dostarczenia dodatkowego powietrza z zewnątrz. I tak całe to – nikłe – ciepełko uleci do wentylacji.
Nawet pełnoprawny kominek na drewno, ale otwarty, słabo nadaje się do ogrzewania, bo brak porządnej kontroli nad przepływem powietrza i akumulacji ciepła skutkuje tym, że większość ciepła ucieka z dymem.
Dlatego kominki otwarte – a już tym bardziej biokominki – mają wartość WYŁĄcznie dekoracyjną.

Po przeczytaniu komentarza postanowiłem usiąść i policzyć, jak dokładnie sprawa wygląda, by móc się merytorycznie do niego odnieść. Mimo, że byłem głęboko przekonany o słuszności tego, co napisałem… Czytaj cały wpis

Kominek: jak palić efektywnie?

Każdy, kto ma w domu kominek, z pewnością zastanawiał się, jak palić, by było w domu jak najcieplej, a by zużycie drewna było jak najmniejsze. Wprawdzie spora część osób wykorzystuje kominek tylko jako dekorację, to jednak coraz większa rzesza inwestorów chce swoje domy ogrzewać kominkiem (jako jedynym źródłem ciepła, albo wspomagając go np. elektrycznymi grzejnikami).

Na łamach niniejszego artykułu chciałem streścić kilka porad, które pomogą w efektywnym paleniu w kominku. Efektywnym, czyli takim, przy którym:

  • powstaje dużo ciepła,
  • zużywa się mało drewna,
  • wytwarza się niewielka ilość popiołu,
  • nie zadymiamy okolicy.

Czytaj cały wpis

Czy kominek ogrzeje dom w całości?

Kiedy inwestor planuje budowę kominka w salonie, często zadaje sobie pytanie, czy jego kominek ogrzeje dom w całości, czyli czy będzie w stanie funkcjonować jako jedyne źródło ciepła dla domu.

Nie jest to najczęściej rozwiązanie optymalne, ale przy odrobinie wysiłku — jak najbardziej możliwe. I bardzo często — korzystne.

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z kilku stron. Czytaj cały wpis

Czy kominek z DGP brudzi?

Kominki z dystrybucją gorącego powietrza są świetnym sposobem na rozprowadzenie po domu ciepła wytworzonego ze spalania drewna w salonie. Ale czy kominek z DGP brudzi bardziej, niż inne rodzaje kominków? Czy jego eksploatacja przyczynia się do dodatkowego zabrudzenia w domu?

W niniejszym artykule skupię się tylko na dodatkowym zabrudzeniu powstałym ze względu na sposób rozprowadzenia ciepła po domu. Jest tu już bowiem na blogu artykuł odpowiadający na pytanie czy kominek brudzi w salonie. Szkoda mojego i Waszego czasu na powtarzanie tu tego, co już napisałem tam. Czytaj cały wpis

Brykiety do kominka – czy warto?

Dobór odpowiedniego paliwa do kominka jest niemal tak istotny dla jego właściwej pracy, jak jego poprawna zabudowa. Złe paliwo będzie brudzić komin, dawać mało ciepła, za to generować niepotrzebne koszty.

Naturalnym paliwem dla kominków oczywiście jest drewno, ale można zamiast niego stosować i inne paliwa. Wśród nich — także i brykiety.

Nie ma czegoś takiego, jak brykiety do kominka. Zawsze mamy do czynienia z brykietem, który wytwarzany jest do użycia we wszystkich kotłach i piecach. Można co najwyżej mówić o brykietach, które do kominków się nie nadają. Czytaj cały wpis