Eksploatacja kominków - archiwum kategorii

W tej sekcji zawarte są informacje o praktycznych aspektach wykorzystania kominków do ogrzewania budynków. Czym i jak palić, jak efektywnie wytwarzać ciepło, itd.

Drzewo kominkowe

Posiadacze kominków, muszą zadbać o drzewo, powinniśmy przygotować drzewo różnej wielkości, od mniejszych na początek do rozpalenia, po większe kawałki drewna. Tak poprzebierane drewno łatwiej jest eksploatować, szczególnie, że kominki często stanowią podstawowe źródło ogrzewania w domu.

W dzisiejszym budownictwie zawsze są miejsca na kominki, które podłącza się do komina, przez który wydalane są spaliny i zanieczyszczenia. Do dziś wiele osób traktuje kominki jako dekorację pomieszczenia, a jako dodatkowy atut, wykorzystują ciepło, jakie wypuszczają w powietrze. Czytaj cały wpis

Kominki z turbiną

Coraz więcej osób decydując się na budowę domu, poszukuje interesujących rozwiązań grzewczych. Przykładem mogą być kominki, z rozprowadzeniem grzania po wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu kominek ogrzewał będzie cały dom, dzięki systemom rozprowadzania ciepłego powietrza.

Powietrze z komory znajdującej się w pobliżu kominka wędruje do góry do turbiny, za pomocą której powietrze jest rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach. Jest to bardzo dobre wykorzystanie potencjału jaki dają nam kominki. Zatem osoby, które poszukują nowoczesności i oszczędności z pewnością zainteresują się tego rodzaju rozwiązaniami. Czytaj cały wpis

Dlaczego nie warto grzać domu tylko/głównie kominkiem?

Dziś wpis trochę nietypowy w porównaniu do pozostałych — bo odpowiedź na pytanie Czytelnika. Grzegorz Kamiński zostawił pod tym wpisem taki oto komentarz:

Zaczynam przeglądać ten blog i w pierwszym poście natrafiłem na opinię, która mnie zdziwiła. Dlaczego według Ciebie nie warto wykorzystywać kominka do ogrzewania domu? Czy mówisz o ogrzewaniu tylko kominkiem, czy w ogóle? IMHO połączenie kominka z solarami i piecem gazowym może dać naprawdę dobre rezultaty.

a ja uznałem, że odpowiem na niego w ramach osobnego wpisu. :) Czytaj cały wpis

Dlaczego warto mieć kominek?

Kominek to urządzenie, które zazwyczaj wybierane jest dla dekoracji. Ma jednak pewne zalety, które powodują, że w niektórych przypadkach warto go mieć w domu czy mieszkaniu. Ponieważ jego zakup i montaż wiąże się zawsze z niemałymi kosztami, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach ten zakup jest sensowny.

Oczywiście odejdziemy tu od wyświechtanego „chcę mieć ładnie w salonie”, albo „kupuję kominek dla stworzenia nastroju”. Z takimi argumentami się nie dyskutuje, podobnie jak się nie dyskutuje z osobami wybierającymi płytki podłogowe za 500 PLN/m² zamiast tych za 50 PLN/m², „bo te droższe są takie śliczne…”. Czytaj cały wpis

Opał do kominka – przegląd

Najwyższa pora na subiektywny przegląd najlepszych paliw opałowych dla kominka.

Posegregujemy je od tych, które w mojej opinii są najbardziej warte uwagi, a skończymy na tych, których lepiej nie używać. Gdzie będzie to możliwe, postaram się odesłać Czytelnika do osobnego artykułu na temat danego paliwa. Czytaj cały wpis