Brykiety do kominka – czy warto?

Dobór odpowiedniego paliwa do kominka jest niemal tak istotny dla jego właściwej pracy, jak jego poprawna zabudowa. Złe paliwo będzie brudzić komin, dawać mało ciepła, za to generować niepotrzebne koszty.

Naturalnym paliwem dla kominków oczywiście jest drewno, ale można zamiast niego stosować i inne paliwa. Wśród nich — także i brykiety.

Nie ma czegoś takiego, jak brykiety do kominka. Zawsze mamy do czynienia z brykietem, który wytwarzany jest do użycia we wszystkich kotłach i piecach. Można co najwyżej mówić o brykietach, które do kominków się nie nadają.

Brykietów jest kilka rodzajów.

Najpopularniejszy oczywiście jest brykiet drzewny. Jest to paliwo wytwarzane z trocin i wiórów powstałych w przemyśle produkcji materiałów i produktów drewnopochodnych — choćby mebli, desek boazeryjnych, itd.

Brykiet drzewny ma wiele form, bo produkowany jest na różnych prasach. Można go kupić w formie kostki, walca, ołówka (prostokątny przekrój, w środku otwór, niczym po graficie z ołówka).

Takie brykiety do kominka nadają się tak samo dobrze, jak drewno. A nawet są pod wieloma względami lepsze, bo między innymi:

  • pakowane są najczęściej w ofoliowane palety, więc przechowywanie jest dość łatwe,
  • gęstość takiej kostki brykietu jest większa, niż gęstość drewna, więc tona brykietu zajmuje mniej miejsca, niż tona drewna,
  • paliwo to jest suche, bo produkowane jest z suchego surowca, a o suche drewno na polskim rynku niekiedy jest trudno.

Gorzej wygląda sprawa z brykietem z innych paliw — np. brykietem z węgla brunatnego.

Co do zasady, kominków nie powinno się opalać węglem. W przypadku niektórych wkładów kominkowych, jest to dopuszczalne. Nie zmienia to faktu, że lepiej spisze się w kominku drewno, niż brykiet z węgla brunatnego.

Przy eksploatacji kominka nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną tony paliwa. Istotniejszy jest łączny koszt wytworzenia konkretnej ilości ciepła. A ten może być olbrzymi, jeśli uwzględnimy fakt, że opał pali się źle i trzeba go zużywać więcej, niż drewna. Najlepszym paliwem do kominka jest bowiem suche, sezonowane drewno z drzew liściastych.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*