Co robić z popiołem z kominka?

Do ogrzewania domu z pomocą drewna można zużywać rocznie nawet 10 metrów przestrzennych drewna lub więcej. Wprawdzie popiół (części niepalne) to tylko ledwie kilka procent masy drewna, to i tak w sezonie powstają olbrzymie jego ilości.

Warto wiedzieć, co można robić z popiołem z kominka, bo wyrzucanie go do śmieci jest kompletnie nieopłacalne. Znacznie lepiej jest zagospodarować go na własną rękę.

Kiedy przyjrzymy się składowi popiołu ze spalania drewna, znajdziemy w nim niepalne minerały — potas, wapń, fosfor, mikroelementy. Są to składniki niezbędne roślinom do wzrostu, nie bez przyczyny przecież znalazły się w spalonym drewnie. Najprostszym sposobem użycia popiołu jest więc wykorzystanie go jako nawóz.

Można go aplikować roślinom bezpośrednio. Można też najpierw dodać go do kompostu, co powinno w pewnym sensie poprawić dostępność składników mineralnych do wykorzystania przez rośliny. Trzeba tylko pamiętać, że jego odczyn jest alkaliczny (zasadowy), a więc niespecjalnie docenią go rośliny kwasolubne. Można wręcz powiedzieć, że będzie dokładnie odwrotnie.

Z drugiej strony popiół przyda się tam, gdzie gleba ma odczyn kwaśny a my chcemy to zmienić.

Nie ma też problemu, jeśli nasz kominek niezbyt efektywnie spala paliwo i w popiele mamy dużo węgla. Bo węgiel jest bardzo dobrym dodatkiem do gleby, który m.in. wiąże azot, ale także wilgoć. Z węgla właśnie bierze się w glebie próchnica. Jeśli więc mamy kominek, który wytwarza popiół z dużą zawartością niedopalonego węgla, dla naszego ogródka będzie to korzystne. Dla kieszeni — niekoniecznie.

Popiół z kominka można też użyć do posypania zimą oblodzonego chodnika. Zamiast kupować w sklepie sól czy piasek, możemy po prostu odkładać w jedno miejsce przez cały rok popiół. A po zakończeniu sezonu po prostu  zmieść go z chodnika na trawnik. Z całą pewnością mu to nie zaszkodzi, czego nie można powiedzieć o oddziaływaniu na rośliny soli drogowej.

Na pewno nie warto się bać dużych ilości popiołu. Na szczęście, w porównaniu choćby do węgla, w drewnie popiołu jest mało. Więc akurat praca związana z jego wybieraniem z popielnika nie jest bardzo uciążliwa.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*