Czy kominek elektryczny ogrzeje całe mieszkanie?

Kominek elektryczny to ciekawy wynalazek, który pozwala cieszyć się ładnym wyglądem czegoś, co udaje palenisko, nawet w mieszkaniu w bloku. Jest to więc z pewnością kominek dekoracyjny. Na pytanie, czy wytwarza on ciepło, odpowiedź oczywiście jest twierdząca — pod tym względem nie różni się zbytnio od elektrycznego grzejnika.

Skoro więc można go wykorzystać do ogrzewania (bo wytwarza ciepło) i można go zamontować w mieszkaniu (bo nie wymaga komina, a tylko kabelka z prądem) może pojawić się pytanie: czy kominek elektryczny będzie w stanie ogrzać całe mieszkanie?

Oczywiście odpowiedź brzmi: raczej nie, pomijając bardzo wyjątkowe przypadki.

Jeden kominek ma moc rzędu 2 kW, czyli zbliżoną do elektrycznej suszarki do włosów lub farelki (zwanej poprawnie termowentylatorem). Taka moc mogłaby wystarczyć na ogrzanie mieszkania o powierzchni 20 metrów kwadratowych, ale tylko w przypadku, gdyby to było mieszkanie otwarte, bez ścian wewnętrznych. W przeciwnym wypadku rozpływ ciepła z kominka do wszystkich pomieszczeń byłby bardzo utrudniony.

Wprawdzie w takim przypadku można sobie łatwo wyobrazić w łazience elektryczny grzejnik w formie drabinki do suszenia ręczników, ale to już oznacza, że kominek samodzielnie całego mieszkania nie ogrzeje.

Z inwestycyjnego punktu widzenia takie rozwiązanie może kusić, bo kominek elektryczny drogi nie jest. Pod tym względem jest lepszy od tradycyjnego, góruje nad nim też łatwością montażu. Ale jako jedyne źródło ciepła to ja bym go jednak nie wybierał.

Znacznie lepszym pomysłem z punktu widzenia kosztów eksploatacji będzie klimatyzator z funkcją grzania, czyli najtańsza pompa ciepła powietrze-powietrze. Takie urządzenie można kupić już za ok. 2 000 PLN do samodzielnego montażu. Przy czym montaż ten nie wymaga specjalistycznych narzędzi i jest równie skomplikowany, jak podłączenie węża ogrodowego do kranu na szybkozłączkę. Kominek będzie w eksploatacji drogi, bo wytwarza ciepło ze sprawnością 100%. Pompa ciepła zaś z łatwością potrafi osiągnąć sprawność (zwaną współczynnikiem wydajności) rzędu 200-250%, a więc będzie dawać ciepło 2-2,5-krotnie tańsze od kominka.

No i do tego jeszcze latem ochłodzi mieszkanie, gdy będzie taka potrzeba. To też niebagatelna zaleta.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: , .

One single comment

  1. Monika pisze:

    Chce kupic kominek elektryczny mieszkam w 13metrowym mieszkaniu czy kominek ogrzeje taki metraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*