Czy kominek ogrzeje dom w całości?

Kiedy inwestor planuje budowę kominka w salonie, często zadaje sobie pytanie, czy jego kominek ogrzeje dom w całości, czyli czy będzie w stanie funkcjonować jako jedyne źródło ciepła dla domu.

Nie jest to najczęściej rozwiązanie optymalne, ale przy odrobinie wysiłku — jak najbardziej możliwe. I bardzo często — korzystne.

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z kilku stron.

Czy ten kominek da sobie radę?

Żeby kominek mógł ogrzać cały dom, musi mieć po pierwsze odpowiednią moc, a po drugie — musi mieć możliwość dostarczenia ciepła do najdalszych punktów w domu.

Często w domach buduje się najprostsze kominki powietrzne, po prostu umieszczając wkład kominkowy w obudowie z otworami. Taki kominek jest w stanie ogrzać wyłącznie pomieszczenie, w którym stoi, choć część ciepła naturalnie rozpłynie się pod postacią ogrzanego powietrza do pomieszczeń sąsiednich.

Taki kominek domu na pewno nie ogrzeje, choćby nawet miał odpowiednio dużą moc. Po prostu intensywne rozpalenie w nim ognia zrobi z salonu saunę, a w oddalonych od salonu pokojach będzie tak samo zimno, jak wcześniej.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku kominków z tzw. dystrybucją gorącego powietrza (DGP). Ten sam powietrzny wkład kominkowy, po dodaniu do rozbudowy dmuchawy i kanałów rozprowadzających powietrze (czyli właśnie DGP), może być źródłem ciepła do ogrzania całego domu.

Z drugiej strony, na rynku dostępne są też kominki z płaszczem wodnym, które są niczym innym jak kotłem centralnego ogrzewania na drewno. Taki kominek-kocioł może być źródłem ciepła dla domowej instalacji centralnego ogrzewania. Trzeba jedynie go z nią połączyć, co wymaga oczywiście szeregu dodatkowych prac.

Czy kominek ogrzeje dom gdy zabraknie prądu?

Jeśli będzie odpowiednio zainstalowany, owszem. Jest to istotne z tego względu, że w razie braku prądu nie zadziała nowoczesny kocioł gazowy, kocioł na pellet z podajnikiem, ani pompa ciepła. Często inwestorzy starają się traktować kominek jako awaryjne źródło ciepła, które zadziała, gdy nie będzie prądu lub gazu.

I to jest podejście jak najbardziej słuszne. Historia Polski zna takie przypadki, gdy niektóre miejscowości były zimą przez kilka tygodni odcięte od zasilania. I działo się to wcale niedawno.

Kominek z DGP zadziała bez prądu, jeśli zastosowane zostanie grawitacyjne rozprowadzenie powietrza. Grawitacyjne, czyli działające dzięki efektowi unoszenia się ciepłego powietrza do góry. Takie systemy nie sprawdzają się jednak w skomplikowanych instalacjach, zwłaszcza gdy kominek nie znajduje się w ich środku.

Kominek z płaszczem może ogrzewać dom bez prądu, gdy instalacja CO jest grawitacyjna, czyli pozbawiona pompki obiegowej. Niestety, od takich rozwiązań się coraz częściej odchodzi, bo są pod niektórymi względami gorsze od rozwiązań z wymuszonym obiegiem wody.

Kominek z wymuszonym obiegiem powietrza, oraz kominek z płaszczem podłączony do instalacji CO z pompką będą mogły grzać dom tylko wtedy, jeśli będą posiadać awaryjne zasilanie.

Czy warto ogrzewać dom jedynie kominkiem?

Nie.

Z całą pewnością nie.

Ja rozumiem, skąd się bierze taki pomysł i wcale się mu nie dziwię. Najczęściej kolejność wpadania na ten pomysł jest taka:

  1. chcę mieć w domu kominek (bo będę spędzać czas patrząc na płomienie z książką i lampką wina w ręku),
  2. skoro już będę mieć ten kominek, który nie jest tani, to dobrze byłoby, żeby mógł ogrzewać cały dom,
  3. a skoro już będę mieć tę możliwość i za nią dodatkowo dopłacę, to już będę chciał ogrzewać kominkiem cały dom najdłużej, jak się da.

Da się tak zaprojektować system grzewczy w domu, by był oparty o kominek. Nie do końca jest to zgodne z przepisami, ale zawsze można im uczynić zadość montując w domu parę elektrycznych grzejników.

Tylko czy dla wątpliwych oszczędności rzeczywiście warto zamieniać salon w kotłownię?

Czy kominek ogrzeje dom? Jasne, że tak. Ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. A szczerze mówiąc — rzadko jest to rozwiązanie optymalne.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*