Czy kominek ogrzeje dom?

Gdy inwestor budujący dom wpadnie na pomysł wykonania w domu kominka, zaraz zaczyna się zastanawiać, czy kominek ten ogrzeje mu cały dom. Bo skoro już w salonie ma coś, co może z łatwością kosztować kilkanaście tysięcy więcej, to pewnie chciałby to zaprząc do pracy.

A więc spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie z tytułu. Oczywiście odpowiedź brzmi: tak, kominek może ogrzać cały dom. To tylko kwestia zgrania ze sobą dwóch parametrów: mocy grzewczej kominka i obciążenia cieplnego domu.

Obciążenie cieplne to nic innego jak wielkość strat ciepła w największe mrozy. Wyraża się je w kilowatach (kW), w nowych domach jest rzędu kilku kW. Gdy przeliczyć na metr kwadratowy powierzchni domu, wtedy przyjmuje wartości 50-100 W/m² (0,05-0,1 kW/m²), zależnie od tego, jak dobrze ocieplony jest budynek, ile ma okien, jak zwartą ma bryłę, itd.

A więc jeśli mamy dom o obciążeniu cieplnym rzędu 5 kW (nieduży, nieźle ocieplony budynek), to do jego ogrzania w największe mrozy (-20°C dla III strefy klimatycznej w Polsce) wystarczy kominek o takiej właśnie mocy. Musiałby oczywiście pracować z maksymalną mocą przez cały czas, co w praktyce jest trudno wykonalne, bo wymagałoby dokładania paliwa do kominka nawet w nocy.

Bo kominek to przecież nie kocioł z podajnikiem ani nawet piecyk z zasobnikiem na pelet. 🙁

Oczywiście gdy na zewnątrz jest cieplej, moc kominka może być mniejsza. Jeśli byśmy zatem założyli, że kominkiem grzejemy dom tylko do temperatury rzędu 0°C, a później uruchamiamy normalne ogrzewanie, potrzebowalibyśmy (dla wspomnianego domu) kominka o mocy rzędu 2,5 kW. A znalezienie takiego nie jest już możliwe, chyba, że mówimy o kominkach dekoracyjnych. 😉

Ponieważ kominki źle pracują z mocą znacznie mniejszą niż ta, dla której zostały zaprojektowane, sprawa się komplikuje. Wprawdzie dom się nagrzeje i będzie trzymać ciepło jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu kominka, ale to jest zaprzeczeniem komfortu cieplnego. Można więc zastosować akumulację ciepła w dużym zbiorniku wody, co nosi nazwę bufora lub zasobnika ciepła.

I tu dochodzimy do drugiego aspektu — kominek ogrzeje cały dom tylko wtedy, gdy rozprowadzimy po nim wytworzone ciepło. A do tego potrzebujemy jednego z dwojga:

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*