Czy kominek z DGP brudzi?

Kominki z dystrybucją gorącego powietrza są świetnym sposobem na rozprowadzenie po domu ciepła wytworzonego ze spalania drewna w salonie. Ale czy kominek z DGP brudzi bardziej, niż inne rodzaje kominków? Czy jego eksploatacja przyczynia się do dodatkowego zabrudzenia w domu?

W niniejszym artykule skupię się tylko na dodatkowym zabrudzeniu powstałym ze względu na sposób rozprowadzenia ciepła po domu. Jest tu już bowiem na blogu artykuł odpowiadający na pytanie czy kominek brudzi w salonie. Szkoda mojego i Waszego czasu na powtarzanie tu tego, co już napisałem tam.

Zacznę więc od dobrych wiadomości, bowiem zasadniczo kominek z DGP brudzi nie bardziej, niż zwykły.

Sama dystrybucja gorącego powietrza nie przyczynia się do wytwarzania dodatkowych ilości brudu i kurzu. Jedyne, co się zmienia w domu z tego rodzaju ogrzewaniem powietrznym, to cyrkulacja powietrza i kurzu po domu. W domu z takim ogrzewaniem cyrkulacja powietrza jest dużo bardziej intensywna, niż w przypadku centralnego ogrzewania wodnego. Tu ciepłe powietrze z instalacji DGP trafia do pokoi, a później wraca przez przedpokój i korytarze z powrotem do salonu.

W przypadku instalacji wodnego ogrzewania z grzejnikami, cyrkulacja jest w obrębie pomieszczenia, wywoływana przez prądy konwekcyjne powstające nad grzejnikiem. Ciepłe powietrze znad grzejnika unosi się do góry i po ochłodzeniu się opada nad podłogę. Ta cyrkulacja powoduje podrywanie części kurzu z podłogi i unoszenie go, przez co po kilku latach na ścianach nad grzejnikami mogą się pojawiać smugi kurzu.

W przypadku DGP, cyrkulacja odbywa się na przestrzeni całego domu. Powietrze wpływające do obudowy kominka może porywać ze sobą kurz, podobnie jak powietrze opływające grzejnik. Później ten kurz może być rozprowadzany przez DGP wraz z powietrzem, choć jego część osadzi się w kanałach powietrznych i nie dotrze już do pokoi.

Dystrybucja gorącego powietrza nie przyczynia się do wytwarzania dodatkowych ilości kurzu czy brudu, ale trochę zwiększa rozprzestrzenianie się tego kurzu po domu. Technicznie możliwe jest tu zamontowanie filtra powietrza, który miałby za zadanie zatrzymanie tego kurzu przed napłynięciem do obudowy kominka, ale to rozwiązanie ma sens tylko w przypadku instalacji z wymuszonym przepływem powietrza.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*