Czy kominek z płaszczem = brudna szyba?

Dziś dostałem mailing od jednego z portali o budownictwie kierujący m.in. do artykułu sprzed kilku lat, w którym użytkownicy kominka z płaszczem wodnym strasznie się na niego użalają.

Ciekawy jest sam artykuł, ale także i dyskusja pod nim — bo pokazuje, jak wielki błąd zrobili użytkownicy. Skutki tego błędu odczuwają do dziś. W swoim 165-metrowym domu zamontowali kominek Makroterm Caro o mocy 24 kW.

Taki wkład kominkowy kosztuje w tej chwili ponad 8 500 PLN ze wszystkimi bajerami, albo 4 300 PLN w wersji podstawowej.

Inwestorzy piszą w artykule m.in.:

Uprzedzamy, że w kominku z płaszczem wodnym nie widać ognia. Dla nas to jego główna wada. Przez specyficzny proces spalania szyba jest stale czarna. Drugą wadą jest konieczność częstego usuwania z wnętrza kominka smolistej mazi, innej niż w typowych wkładach.

Spieszę ucieszyć Czytelników, ze to wcale nie musi być prawda!

Takie objawy to efekt palenia w kominku mokrym drewnem lub w sposób wymagający dławienia mocy kominka. Przy takim sposobie eksploatacji wkładu temperatura w komorze spalania jest niska, przez co wszystkie palne składniki nie ulegają spalaniu całkowitemu i zupełnemu. A to oznacza, że powstają duże ilości sadzy i substancji smolistych, które osadzają się wszędzie — we wnętrzu kominka, na szybie, ale także w kominie.

Problem autorów tego dramatycznego wyznania bierze się między innymi stąd, że mają dużo za duży kominek jak na potrzeby grzewcze domu. Te raczej nie przekraczają 16 kW, a i ten wynik trudno osiągnąć w ciepłym (względnie ocieplonym) budynku.

Pisałem o tym niedawno w tym artykule, polecam do niego zajrzeć

Kominek o tak dużej mocy miałby sens w tym domu tylko wtedy, gdyby go podłączyć do bufora ciepła — ładować go kominkiem przez kilka godzin, a później stopniowo rozładowywać.

Bo palenie w takim kominku non-stop to musi być udręka, ze względu na konieczność czyszczenia szyby i komory spalania ze smoły.

Rozwiązaniem na poprawienie czystości szyby jest też zastosowanie szyby podwójnej (dwuwarstwowej), której temperatura wewnętrzna jest większa. Ale są też i inne wynalazki (np. szyba pyrolityczna). Ja bym w tym układzie zaproponował wymianę szyby na podwójną i montaż bufora ciepła.


No comments posted yet

  1. forcet pisze:

    Witam, mam podobny problem. Ale jednym z rozwiązań przy dużych wkładach jest zasłonięcie płaszcza drewnem w trakcie spalania – wtedy funkcja przejmowania ciepła się zmniejsza, temperatura spalania jest wyższa i szyba czysta :). Można po prostu z tyłu wkładu ułożyć parę grubych kłód separując zimny tył. Wtedy płomień podgrzewa tylko rury na górze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*