Czy kominki gazowe mogą ogrzać dom?

O kominkach gazowych już tu pisałem. Jest to rozwiązanie, które pozwala cieszyć się ładnym płomieniem kominka i jednocześnie wygodą użytkowania jak w przypadku kotła gazowego. Ale czy kominkiem gazowym da się ogrzać cały dom?

Wydawałoby się, że tak, bo czym różni się taki kominek od takiego na drewno? Okazuje się jednak, że różnic jest więcej, niż się może wydawać a sprawa jest trudniejsza, niż wygląda na pierwszy rzut oka.

Weźmy za przykład kominek gazowy Selway Direct Vent, widoczny na poniższej fotografii (źródło). Dostępny jest w dwóch wersjach, różniących się rozmiarami.

kominek-gazowy-selway

W większej wersji (42 cale przekątnej) potrafi ogrzać (wg producenta) aż 200 m.kw. amerykańskiego domu. Trudno to przenieść na polskie warunki klimatyczne i grubość naszych ścian, ale mamy też informacje o mocy — 38 000 BTU/h na gazie ziemnym, czyli 11 kW. W sumie można byłoby ogrzać takim kominkiem dobrze ocieplony 200-metrowy polski dom.

Tylko jak zrobić to technicznie?

Przecież taki kominek dostarcza ciepło bezpośrednio do pomieszczenia, głównie na drodze promieniowania, ale także pewne ilości ciepłego powietrza. Nie podłącza się go jednak do centrali nawiewnej, znanej z popularnych w Polsce kominków z dystrybucją gorącego powietrza.

Więc jak to ciepło z salonu ma się rozprzestrzenić po całym domu?

W pewnej części rozpłynie się po domu dzięki działaniu centrali wentylacyjnej, ale to tylko w przypadku, jeśli w domu zainstalowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wtedy ciepłe powietrze z salonu trafia do pomieszczeń mokrych — łazienki i kuchni, w których zainstalowano wyciągi. W ten sposób przepływa też ciepło. Dodatkowo, powietrze z wyciągu trafia do wymiennika ciepła (rekuperatora), w którym jest schładzane — część ciepła jest z niego odzyskiwana. Dzięki temu świeże powietrze, nawiewane do salonu i pozostałych pokoi, jest wstępnie ogrzewane. I to jest druga droga rozpływania się ciepła z kominka po domu.

Pamiętać jednak trzeba, że w takim wariancie tracimy część ciepła — bo wymiennik ciepła nie ma stuprocentowej sprawności.

Odpowiadając więc jednym zdaniem na tytułowe pytanie: tak, kominek gazowy może ogrzać cały dom, ale nie będzie to efektywne ani łatwe do zrealizowania…

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*