Czym wspomagać ogrzewanie kominkowe

Znane są w naturze przypadki, w których ogrzewanie domu kominkiem z rozprowadzeniem ciepła może być najlepszym rozwiązaniem. Może się tak zdarzyć na przykład w przypadku starego domu, pozbawionego kotłowni, w którym komin zlokalizowany jest w środku budynku, przy salonie. Jeśli jeszcze do tego mieszkańcy nie boją się pracy wynikającej z posiadania kominka i chcą nim ogrzewać, może być to rozwiązanie optymalne.

Bo alternatywą mogłoby być co najwyżej wybudowanie komina w innym miejscu. Łatwo sobie przecież wyobrazić dom, który pozbawiony jest dostępu do sieci gazowej, dla którego montaż pompy ciepła byłby bardzo kosztowny.

Nawet w takim przypadku nie poleciłbym inwestorom pozostawienia kominka jako jedynego źródła ciepła. Raz, że nie do końca jest to zgodne z przepisami. Dwa, że kominek wymaga pracy i domu z kominkiem nie można zostawić na kilkanaście dni pustego, by pojechać na narty w Alpy.

Dlatego zawsze w takim przypadku polecam jego podłączenie do bufora ciepła i zorganizowanie dodatkowego, uzupełniającego źródła ciepła. Co może nim być?

Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie w buforze kilku grzałek elektrycznych. Można to zrobić dość łatwo, podłącza się je do instalacji elektrycznej także bez większych problemów. Jeśli ktoś ma fantazję i chce mieć w domu także turbinę wiatrową lub baterie słoneczne, może je także używać do zasilania grzałki — wystarczy kupić grzałkę pracującą przy odpowiednich napięciach. Trzeba tylko pamiętać, by grzałkę umieścić na dole zbiornika.

Innym rozwiązaniem jest podłączenie grzałki obok zbiornika, osobno, albo kupienie elektrycznego kotła centralnego ogrzewania. To jednak jest rozwiązanie znacznie droższe.

Innym, w wielu przypadkach prostszym rozwiązaniem, może być po prostu ustawienie kilku elektrycznych grzejników. Będzie to skuteczne zwłaszcza tam, gdzie mamy kominek z rozprowadzeniem powietrza.

Ale na pewno najtańszym w eksploatacji rozwiązaniem w takim przypadku będzie zwykły klimatyzator z funkcją grzania, który można kupić już za małe kilka tysięcy. Jest to urządzenie bezobsługowe, dające tanie ciepło (to przecież pompa ciepła — a więc ogrzewa 2-3× taniej, niż elektryczny grzejnik). A w dodatku latem potrafi dom ochłodzić, co także jest w wielu przypadkach korzystne!

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*