Czyszczenie kominka odkurzaczem

Pisałem kilka dni temu, że kominek to jednak jest w domu źródło brudu i kurzu. Zarówno w czasie pracy, jak i podczas ładowania czy czyszczenia.

O ile przy ładowaniu niewiele można zrobić, by w domu nie brudzić, o tyle czyszczenie kominka może być prostsze i wygodniejsze. Wystarczy tylko w tym celu użyć odkurzacza.

Nie mam tu na myśli oczywiście opróżniania popielnika. Najczęściej posiada on szufladkę, którą można wyciągnąć, by wyrzucić popiół na kompostnik, rozsypać w ogrodzie, albo po prostu wyrzucić do śmieci. Szkoda roboty z zasysaniem tego popiołu z popielnika do odkurzacza, bo choć rzeczywiście będzie to szybka robota, to zapewne zapełni cały worek lub pojemnik na kurz w odkurzaczu. Co za różnica więc, czy trzeba będzie wynieść popiół na śmietnik w worku odkurzacza, czy szufladce popielnika?

Za to do czyszczenia wnętrza komory spalania odkurzacz nadaje się doskonale. Wprawdzie można też zmieść specjalną szczotką kurz na ruszt, skąd spadnie do popielnika, ale odkurzacz w tym zadaniu nie ma sobie równych.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że odkurzaczy nie projektuje się tak, by służyły do czyszczenia kominków. Drobny i dość twardy popiół może uszkodzić delikatne filtry we wnętrzu odkurzacza. Będzie to zwłaszcza kłopotliwe w nowoczesnych odkurzaczach, które posiadają szereg różnych filtrów, np. filtr hepa (bardzo dokładny, powstrzymujący nawet najdrobniejsze cząstki kurzu). Nieco mniejszy problem będzie w przypadku odkurzaczy bezworkowych, ale i tu drobny popiół może nie osiadać w pojemniku na kurz, tylko być unoszony dalej, do kolejnych filtrów.

Te same zastrzeżenia dotyczą odkurzaczy centralnych.

Nie bez przyczyny ktoś kiedyś wymyślił specjalne przystawki do odkurzaczy, które służą właśnie do czyszczenia kominka. Mają one postać pojemnika wielkości wiaderka, do którego podłącza się rurę ssawną od odkurzacza, wyposażoną w drugą rurę, którą czyści się kominek. Przy użyciu takiej przystawki cały popiół zostaje w jej wnętrzu i nie grozi uszkodzeniami odkurzacza.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*