Ogrzewanie kominkiem domku letniskowego

Domek letniskowy, jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest do letnich wyjazdów na urlopy i przedłużone weekendy. Ale gdy chce się uciekać od zgiełku miasta aż się prosi, by przedłużyć sezon, w którym można w takim domku przebywać. A to wymaga ogrzewania.

Czy można użyć kominek do ogrzewania domku letniskowego? Jasne, że tak. Z pewnych względów nie jest to rozwiązanie idealne, ma bowiem szereg wad, ale także zalet, o których możesz przeczytać w niniejszym artykule.

Zacznijmy od wad.

Gdy domek letniskowy budujemy od podstaw, sprawa jest prosta, bo możemy przewidzieć w nim miejsce na kominek. W ślad za kominkiem w projekcie znajdzie się też komin do odprowadzania dymu, stopa fundamentu pod komin, no i wzmocnienie podłogi, by wytrzymała zwiększony ciężar wkładu kominkowego oraz wykonanej obudowy.

Gdy domek letniskowy już istnieje, montaż w nim kominka nie będzie łatwy. Znacznie prościej jest wtedy zastosować w domu kozę, czyli wolnostojący piecyk na drewno. To nie oznacza oczywiście możliwości rezygnacji z komina, ale taki piec jest znacznie lżejszy od tradycyjnego kominka z wkładem i obudową, co wiele rzeczy ułatwia.

Kominek taki w najprostszym wydaniu nie nadaje się do rozprowadzania ciepła po wszystkich pomieszczeniach domku letniskowego. On będzie nagrzewać efektywnie tylko ten pokój, w którym zostanie zamontowany. Pozostałe pokoje będą niedogrzane, nawet, jeśli zostawi się do nich otwarte drzwi. Z drugiej strony wszystkie systemy rozprowadzenia ciepła (DGP, instalacja wodna) rodzą dalsze kłopoty.

Dystrybucja gorącego powietrza (DGP) podnosi koszt instalacji kominka, bo trzeba do niego dokupić dodatkowy osprzęt (turbina, przewody z izolacją, anemostaty, itd.). I w sumie to tyle, jeśli chodzi o wady tego rozwiązania. Ogrzewanie wodne, czyli kominek z płaszczem, pompka obiegowa, naczynie wzbiorcze, rozdzielacze, zawory, grzejniki i rury, to znacznie wyższy koszt. Ale także dodatkowe kłopoty, np. konieczność spuszczania wody z instalacji na zimę, lub napełnienia jej cieczą niezamarzającą (znów koszty!).

Na szczęście lekki kominek (z lekką obudową) albo piecyk kominkowy potrafią szybko zacząć grzać po uruchomieniu. To jest kluczowa zaleta dla domków letniskowych, bo przyjeżdżając w piątek po pracy mamy ochotę jak najszybciej zacząć cieszyć się ciepłem z kominka. Pod tym względem można powiedzieć, że ogrzewanie domku letniskowego kominkiem to dobry pomysł.

Niestety, nie da się tego ogrzewania zaprogramować tak, by uruchamiało się samo. Pod tym względem lepsze będzie ogrzewanie elektryczne.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*