Dlaczego warto mieć kominek?

Kominek to urządzenie, które zazwyczaj wybierane jest dla dekoracji. Ma jednak pewne zalety, które powodują, że w niektórych przypadkach warto go mieć w domu czy mieszkaniu. Ponieważ jego zakup i montaż wiąże się zawsze z niemałymi kosztami, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach ten zakup jest sensowny.

Oczywiście odejdziemy tu od wyświechtanego „chcę mieć ładnie w salonie”, albo „kupuję kominek dla stworzenia nastroju”. Z takimi argumentami się nie dyskutuje, podobnie jak się nie dyskutuje z osobami wybierającymi płytki podłogowe za 500 PLN/m² zamiast tych za 50 PLN/m², „bo te droższe są takie śliczne…”.

Kominek potrafi wytwarzać ciepło, w olbrzymich ilościach. Moc typowego kominka z dużą szybą jest rzędu 15-30 kW, a to ilość energii znacznie przekraczająca potrzeby grzewcze typowego domu jednorodzinnego. Rodzi to ze sobą spore problemy, ale to inna historia.

W każdym razie warto mieć kominek w domu ogrzewanym drogimi źródłami energii, jak elektryczne grzejniki, albo kocioł olejowy, a także w przypadku kotła na gaz z butli (propan lub LPG). W tych okolicznościach kominek może być wart uwagi, bo ciepło otrzymywane ze spalania drewna będzie znacznie tańsze od tego wytwarzanego z prądu czy oleju opałowego.

A więc kominek będzie mieć sens ekonomiczny wtedy, gdy jego użycie powoduje oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Jeśli będziemy korzystać z niego dostatecznie intensywnie, czas zwrotu z takiej inwestycji będzie krótki. Problem w tym, że do ciągłej pracy nadają się lepiej droższe, porządniej wykonane wkłady kominkowe.

Drugim przypadkiem, w którym posiadanie kominka ma sens, jest użycie go jako awaryjnego lub wspomagającego źródła ciepła. Mamy z tym przypadkiem do czynienia np. w sytuacji ogrzewania na prąd (elektryczne grzejniki, pompy ciepła, kotły elektryczne, elektryczne ogrzewanie podłogowe), albo instalacji grzewczej uzależnionej od prądu w inny sposób (np. ze względu na elektryczną pompkę obiegową).

Gdy zabraknie prądu, zawsze będzie można ogrzać dom choć w części z użyciem kominka, który do pracy prądu nie wymaga. Oczywiście będzie musiał być w taki sposób zbudowany, bo kominek z płaszczem i pompką jest tak samo zależny od prądu, jak kocioł z podajnikiem.

A wspomaganie kominkiem przyda się np. w przypadku domów ogrzewanych pompą powietrze-woda. Moc takich pomp spada w największe mrozy, gdy dom potrzebuje najwięcej ciepła, więc można je dobrać tak, by w największe mrozy wymagały dodatkowego źródła ciepła dla utrzymania właściwej temperatury w domu.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*