Ile kosztuje 1 kWh ciepła z kominka?

Ciepło z kominka wydaje się być najtańszym, jakie można mieć w domu. To w pewnym sensie prawda, bo kominek (taki tradycyjny, z szybką, rusztem, paleniskiem wyłożonym szamotem) spala najtańsze paliwo, jakim jest na polskim rynku drewno.

W praktyce, ze względu na gorszą sprawność, daje on droższe ciepło, niż nowoczesny kocioł na drewno. Ale z całą pewnością jest tańszy w eksploatacji od kotła gazowego, czy elektrycznych grzejników.

Ale jak to można wyrazić w złotówkach? Sprawdźmy…

Dla potrzeb obliczeń przyjmijmy, że sprawność kominka wynosi 65%. To może się wydawać wielkość niska, zwłaszcza jeśli ją zderzymy z parametrami podawanymi przez producentów wkładów kominkowych. Osobiście nie przyjmowałbym do obliczeń wyższej, a w szczególności nie brałbym pod uwagę tej sprawności, którą podaje producent.

Sprawność w dokumentacji wkładu kominkowego to sprawność w nominalnych warunkach pracy, dla których kominek został zaprojektowany. Im bardziej odchodzimy od tych warunków, np. paląc drewno przy zdławionym dopływie powietrza, a więc przy mniejszej mocy grzewczej, tym mniejsza będzie sprawność.

A ponieważ przez większość sezonu grzewczego kominek nie pracuje z optymalną mocą (sprawdzić, czy w instalacji nie ma bufora — zasobnika ciepła), to sprawność sezonowa będzie niższa, niż ta podawana w dokumentacji przez producenta. Do tego musimy też doliczyć (obniżając sprawność) nie zawsze idealnie efektywny system centralnego ogrzewania.

Teraz potrzebujemy oszacować drugi parametr do naszych obliczeń, a więc cenę opału. Przyjmijmy, że za pocięte drewno dębowe zapłacimy 200 PLN za metr przestrzenny. Będzie to raczej cena drewna mokrego, które trzeba na własną rękę dosuszyć — co akurat nie jest problemem. Jak komuś zależy na tanim cieple, kupi drewno zawczasu i je wysuszy, więc możemy wziąć cenę taniego, mokrego drewna.

Teraz czas na wartość opałową dębu — ta wynosi ok. 2 100 kWh/mp.

Czyli za 200 PLN dostajemy 2 100 kWh energii pod postacią wartości opałowej drewna, którą następnie zamieniamy w kominku na 2 100 × 65% = 1 365 kWh ciepła, trafiającego do naszych pokoi.

A zatem 1 kWh ciepła z kominka kosztuje nas 0,146 PLN/kWh. Jest to koszt znacznie niższy od kosztu energii elektrycznej (rzędu 0,50 PLN/kWh) czy ciepła z gazu (rzędu 0,25 PLN/kWh).

Warto jednak pamiętać, że to tylko i wyłącznie koszt samego opału — nie uwzględniliśmy w tych obliczeniach kosztu wkładu, komina, obudowy i instalacji, ani kosztu czasu straconego na obsługę kominka.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*