Ile kosztuje ogrzewanie domu kominkiem?

Wielu inwestorom może się wydawać, że kominek (zwłaszcza taki z płaszczem) to świetne urządzenie pozwalające na oszczędzenie olbrzymich pieniędzy. Że ogrzewanie domu kominkiem jest tanie i dlatego bardzo się opłaca mieć go w salonie.

Przyznać trzeba, że drewno jest najtańszym łatwo dostępnym i względnie łatwym w użyciu paliwem. Ale niekoniecznie montaż w salonie kominka będzie się opłacać.

Ale zacznijmy od liczb, bo bez konkretów trudno dyskutować. Punktem wyjścia do szacunków niech będzie cena metra przestrzennego drewna (ułożonego), która może wynosić 170-200 PLN. Przyjmijmy dla równego rachunku 190 PLN i załóżmy, że w tej cenie dostajemy suche (sezonowane) drewno brzozowe o wartości opałowej 1 900 kWh. Jeśli podzielimy jedną wartość przez drugą, zobaczymy, że 1 kWh energii chemicznej zawartej w drewnie kosztuje nas 0,10 PLN.

Jeśli uwzględnimy w rachunkach, że sprawność kominka nie przekracza znacząco 75%, koszt wyprodukowania 1 kWh ciepła z drewna w kominku będzie wynosić 0,133 PLN. To wciąż niewiele. Dlatego nawet nieenergoszczędny dom, gdy ogrzejemy go drewnem lub węglem, nie spowoduje bankructwa inwestora. Oczywiście lepiej mieć dom ocieplony, ale to inna historia.

Trzeba jednak pamiętać, że koszt ogrzewania domu kominkiem nie sprowadza się tylko do samego zakupu drewna. Bo uwzględnić trzeba także:

  • sam zakup kominka (wkładu kominkowego),
  • jego montaż,
  • podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania (jeśli to wkład z płaszczem),
  • lub wykonanie instalacji dystrybucji gorącego powietrza (jeśli to wkład powietrzny),
  • wykonanie obudowy,
  • wymurowanie komina,
  • dodatkowy lub wzmocniony fundament pod komin i kominek,
  • doprowadzenie powietrza do spalania.

Te wszystkie koszty z łatwością mogą sięgnąć kilkunastu tysięcy PLN.

Ogrzewanie kominkiem będzie mieć  tym większy sens ekonomiczny, im więcej ciepła wytworzy kominek, a mniej będzie musiało zostać wyprodukowane w źródle dodatkowym, uzupełniającym. I im droższe jest to ciepło z tego źródła. Bo jeśli podstawowym źródłem ciepła jest kondensacyjny kocioł gazowy albo pompa ciepła, to oszczędności będą niewielkie.

Innymi słowy, decydując się na ogrzewanie domu kominkiem i chcąc poczynić jak największe oszczędności, będziemy musieli po prostu urządzić sobie w salonie kotłownię. Jeśli mam być szczery, wolę kominek w salonie odpalać dla przyjemności, a nie z przymusu.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*