Jak suszyć drewno?

Wspominaliśmy już, że do kominka należy ładować opał o możliwie niskiej zawartości wilgoci. Nie zawsze można taki kupić, nie zawsze można wierzyć zapewnieniom sprzedawcy. Czasem warto więc kupić opał prosto z lasu i po prostu nauczyć się jak suszyć drewno we własnym zakresie.

Nie jest to trudne, a wymaga jedynie czasu. Dlatego zachęcam do przeczytania tego wpisu i zrobienia kilku notatek.

Zacznijmy od tego, że drewno świeżo po ścięciu może zawierać aż 50% wilgoci, w ujęciu masowym. To oznacza, że kilogram drewna przyniesionego przez nas i załadowanego do kominka zawiera 500 g wody, którą trzeba odparować. To nie dość, że utrudnia rozpalenie ognia, to jeszcze znacząco pogarsza sprawność kominka. No i oczywiście zwiększa nasz wysiłek, bo każdy gram wody trzeba przecież do domu przynieść i załadować do kominka.

Aby drewno efektywnie wysuszyć, należy:

 • porąbać je na możliwie małe kawałki (takie, jakie później będziemy załadowywać do kominka), aby zwiększyć powierzchnię oddawania wilgoci,
 • ustawić w miejscu zapewniającym dobrą cyrkulację powietrza,
 • osłonić od deszczu,
 • odczekać 2-3 lata, zależnie od gatunku drewna.

Można drewno ustawiać przy południowej ścianie budynku, gdzie będzie suszone przez promienie słoneczne. Warto tylko przy tym odizolować je od wilgoci z gruntu, np. układając je na warstwie grubej folii.

Można też drewno ustawić w drewnianą spiralę (niem. Holzhaufen), która jest dość efektywnym sposobem suszenia drewna, nie wymagającym zadaszenia. Wygląda to w ten sposób:

holzhaufen - drewniana spirala - metoda jak suszyć drewno

Procedura ustawienia takiej spirali-stosu drewna jest następująca:

 1. drewno tniemy na kawałki długości 30-60 cm,
 2. rąbiemy na polana,
 3. rysujemy na suchej ziemi okrąg o średnicy 1,2-1,8 m, on wyznaczy krawędź stosu,
 4. układamy drewno korą do góry w okręgu tak, by dotykało do krawędzi stosu, co pozostawi w środku stosu pustą przestrzeń,
 5. pustą przestrzeń możemy luźno wypełnić kawałkami układanymi pionowo,
 6. układamy kolejne warstwy w taki sposób, by miały coraz niższą średnicę — trzeba układać polana tak, by po zewnętrznej stronie były ich większe fragmenty, ewentualnie można układać wzdłuż krawędzi stosu cienkie szczapy,
 7. gdy dochodzimy do poziomu, przy którym przestajemy sięgać ręką, by układać kolejne warstwy, kończymy stos warstwą ułożoną w taki sposób, by odprowadzała wodę deszczową na zewnątrz.

Można też zbudować sobie drewutnię, ale po co?

Source: ccetompkins.org via Betty on Pinterest

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*