Kominek czy kocioł na drewno

Jeśli wiemy, że źródłem ciepła dla domu ma być jakieś urządzenie spalające drewno, możemy wybierać pomiędzy nowoczesnymi kotłami na drewno, albo nowoczesnymi kominkami. Obydwie grupy urządzeń mają swoje zalety i wady, warto je znać i na ich podstawie podjąć świadomą decyzję.

Chciałbym te zalety, wady oraz istotne różnice między kotłami a kominkami, na łamach tego wpisu omówić.

Kominek z płaszczem wodnym to nic innego jak kocioł na drewno. Dość specyficzny, ale jednak kocioł. Jest to próba pogodzenia w jednym urządzeniu dwóch trochę sprzecznych celów — efektywnego wytwarzania ciepła (zamiany wartości opałowej drewna na ciepłą wodę z możliwie dużą sprawnością) oraz ładnego wyglądu ognia widzianego przez szybkę.

Kotły na drewno zaś budowane są tylko po to, by sprostać jednemu celowi — dobrze spalać drewno i odzyskiwać z gorących spalin jak najwięcej ciepła.

I w zasadzie z tej różnicy wynikają wszystkie wady i zalety obydwu rozwiązań.

Gdybym miał kierować się wygodą użytkowania, sprawnością i efektywnością, na pewno wybrałbym kocioł na drewno. Urządzenie to jest znacznie bardziej wyrafinowane od prostego kominka, choćby miał nie wiadomo ile ciekawych wynalazków. Bo kocioł na drewno może być przecież z zasobnikiem i podajnikiem. Wtedy taki kocioł może spalać nie tylko drewno, ale także pellet drzewny. To zaś z kolei umożliwia pozwala na długi czas zapomnieć o jego istnieniu. Wystarczy tylko załadować zasobnik pelletem z worka i cieszyć się ciepłymi grzejnikami.

W przypadku kominka trzeba regularnie dokładać do niego paliwo, czyścić go, wybierać i wynosić popiół. Nie są to prace czyste, dlatego część ludzi (w tym i ja) śmieje się, że oznacza to zamianę salonu w kotłownię. Włos na mojej łysej głowie się jeży gdy czytam o tym, jak ktoś co drugi dzień otwiera na oścież drzwi balkonowe, by wjechać do salonu taczką z załadunkiem drewna. Bo noszenie go ręcznie jest zbyt uciążliwe.

Dlatego raczej nie chciałbym mieć kominka z płaszczem jako jedynego źródła ciepła. Wolałbym nawet kosztem dobudowania do domu dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, mieć nowoczesny kocioł na drewno. Albo jakieś dodatkowe źródło ciepła, na przykład tanią powietrzną pompę ciepła.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*