Najlepsze drewno do kominka

Najlepiej do opalania kominku nadaje się drewno, które było leżakowane, co najmniej przez dwa lata. Zmniejsza ono w ten sposób swoją wilgotność, która zaraz po ścięciu jest bardzo wysoka. Ale jakie drewno jest najlepsze?

Uważa się, że najlepsza wilgotność drewna przeznaczonego na opał powinna wynosić około 15%. Im drewno bardziej suche tym większa wartość energetyczna powstała po spaleniu w urządzeniach takich jak wkłady kominkowe. Tym mniej wilgoci trzeba bowiem z niego odparować — a do odparowania wilgoci potrzebna jest przecież energia.

Dla wilgotności w okolicach 15 % wartość opałowa dla różnych gatunków drzew (wyrażona w GJ / metr sześcienny) wynosi:

  • buk i dąb: 10,59,
  • brzoza: 9,47,
  • modrzew: 8,55,
  • olcha: 7,80,
  • świerk: 7,43,
  • wierzba: 6,50.

Dane wskazują, że najbardziej odpowiednimi rodzajami drzewa przeznaczonymi na opał są buk i dąb, a więc drewno z drzew liściastych.

Drewno liściaste produkuje przy spalaniu najmniej dymu, zawiera też najmniej żywicy, więc przy spalaniu piece kominkowe będą produkowały mało smoły osadzającej się w kominie. Najlepsze rodzaje drewna powinny posiadać jak najwięcej masy suchej drewna na metr sześcienny drewna.

Stosować możemy również ekologiczne brykiety drzewne, które produkowane są ze sprasowanych odpadów drzewnych, bez dodatków chemicznych. Dużą popularnością cieszą się w Czechach gdzie produkowane są i sprzedawane przez wiele firm, i tam zasilają kominki. Dobre brykiety można rozpoznać na podstawie tego, że podczas spalania nie rozłupują się na kawałki. Brykiety rozpadające się na części można spalać jedynie w połączeniu z drewnem, lub węglem brunatnym, ale nigdy same, ponieważ zapychają palenisko.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*