Jaki wybrać opał do kominka?

Choć pytanie z tytułu może wydawać się bezsensowne, jest dokładnie odwrotnie. Bo na rynku mamy sporo różnych rodzajów paliwa, które nadaje się do spalania w kominkach. Warto więc wiedzieć, jakie są zalety tych paliw, by dobrze podjąć decyzję.

Zacznijmy więc od paliwa najbardziej oczywistego — a tym jest przecież drewno. To w Polsce podstawowy opał do kominka.

Drewno kominkowe

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak drewno kominkowe. Jest po prostu drewno opałowe i tyle. Z punktu widzenia tego, co się dzieje w komorze spalania, kominek to urządzenie identyczne jak kocioł na drewno. A więc każde drewno nadające się do spalania w kotle, będzie się też nadawało do kominka.

Różnica może być tylko w dwóch kwestiach.

Po pierwsze, są kotły na zrębki, ale do kominka drewno trzeba podać w formie polan.

Po drugie, niektóre rodzaje kotłów (te, które zgazowują drewno) mają jeszcze większe wymagania jeśli chodzi o wilgotność paliwa, niż kominki.

A zatem z góry skreślamy drewno iglaste (wytwarzające dużo smoły), preferując buk, dąb, ewentualnie brzozę. Drewno ma być suche, sezonowane — choć najlepiej jest kupić drewno świeżo po ścięciu i wysuszyć je na własną rękę. Tylko wtedy mamy pewność, że drewno jest dobrze wysuszone, no i możemy cieszyć się jego niską ceną.

Brykiet i pelet

Brykiety drzewne do palenia w kominku się nadają. Nie tylko te, które nazywane są brykietami kominkowymi. Tu raczej trzeba kierować się ceną i renomą producenta. Inne uwarunkowania (jak np. kształt brykietu — owalny, w przekroju sześciokątny, czy kostka) mają mniejsze znaczenie.

Pelet (pelet) jest bardziej kłopotliwy, ale też można go spalić. Jeśli komuś zostanie niewykorzystany pelet, z którym nie będzie co zrobić, można go spalić w kominku. Ale kupować go tylko w tym celu? Nie ma to sensu.

Węgiel

Raczej brunatny, a i to nie w każdym przypadku. Warto zajrzeć tutaj.

Inne wynalazki

Widziałem w internecie np. praski do samodzielnego brykietowania paliwa do kominków z miału węglowego i rozmoczonych gazet. Po wysuszeniu podobno doskonale nadają się do palenia w kominku. Osobiście bym tego nie ryzykował.

Jaki zatem wybrać opał do kominka?

Drewno!

Kupić mokre, rozdrobnić, dobrze wysuszyć. I cieszyć się tanim ciepłem w dobrze eksploatowanego kominka!

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*