Po jakim czasie zwróci się kominek z płaszczem wodnym?

Jeśli kominek z płaszczem wodnym ma być urządzeniem, które pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania domu, polecam daleko idącą ostrożność. Może się wydawać na pierwszy rzut oka, że postawienie tego uroczego wynalazku w salonie umożliwi oglądanie płomieni za szybą i wytwarzanie taniego ciepła. Choć tak jest po części, to urządzenie to jest bardzo drogie i może zwracać się bardzo długo.

Czas zwrotu instalacji kominka jest rzędu 5-20 lat, bo mocno zależy od kilku czynników:

  • kosztu nośnika energii lub paliwa, które w danym momencie używamy do ogrzewania,
  • sprawności systemu grzewczego,
  • ilości zużywanego w domu ciepła,
  • planowanego stopnia obciążenia kominka.

Wiadomo oczywiście, że im droższe paliwo do ogrzewania, tym większe oszczędności pozwoli przynieść kominek. Będą szczególnie duże, gdy dom ogrzewany jest energią elektryczną w taryfie jednostrefowej, olejem opałowym lub gazem płynnym z przydomowego zbiornika. Te paliwa są najdroższe ze wszystkich dostępnych na rynku, więc o oszczędności w razie użycia kominka będzie najłatwiej. Można przyjąć, że w przypadku ogrzewania na węgiel czy drewno nie będzie żadnych oszczędności, bo niby skąd miałyby się wziąć?

Sporo będzie zależeć od sprawności podstawowego systemu grzewczego w domu. Jeśli jego sercem jest stary kocioł na olej opałowy o niewysokiej sprawności, marnuje on sporo paliwa. Podobnie będzie w przypadku gazowego kotła wysokotemperaturowego (tradycyjnego). Ale tu sporo pomogłaby jego wymiana na nowoczesny kocioł kondensacyjny, o znacznie wyższej sprawności.

Jeśli dom jest daleki od energooszczędności, czyli do ogrzewania wymaga rocznie dużo paliwa, oszczędności wyrażone w złotówkach będą większe. Procentowo — identyczne, ale kwota będzie bardziej znacząca. Oczywiście w takim przypadku potrzebny będzie kominek o większej mocy. Wkład o większej mocy będzie nieco droższy, ale pozostałe koszty (komin, obudowa, instalacja) nie zmienią się znacząco.

No i najważniejsze, czyli jak często kominek będzie rozpalany i jak intensywnie będzie eksploatowany. Jeśli ma być używany tylko raz w tygodniu, po kilka godzin, to gra niewarta jest świeczki. Oszczędności będą znikome. Jeśli zaś inwestor zrobi sobie kotłownię w salonie, czyli będzie palić w kominku codziennie, non-stop, to oszczędności przyjdą szybciej. Kosztem dużego nakładu pracy, bałaganu i brudu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w policzeniu okresu zwrotu kominka z płaszczem, zostaw potrzebne informacje w komentarzu, a ja spróbuję to policzyć. 🙂

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*