Sprawność kominka

Z definicji, sprawnością urządzenia przetwarzającego energię jest iloczyn między energią opuszczającą urządzenie a energią do niego doprowadzoną.

W przypadku kominków jest podobnie. One za pomocą cudownych praw fizyki zamieniają energię chemiczną cząsteczek zawartych w drewnie na duże ilości ciepła, które później w dużej części trafia do ogrzewanego budynku. Najpierw w procesie utleniania otrzymujemy gorące gazy spalinowe, które ogrzewają ścianki lub płaszcz wodny wkładu kominkowego. Stąd ciepło płynie do instalacji centralnego ogrzewania (jako gorąca woda), albo bezpośrednio do pomieszczeń (jako ciepłe powietrze, ale także na drodze promieniowania). 

Oczywiście nie całe ciepło zawarte w drewnie trafia do ogrzewanego budynku. Część pod postacią gorących gazów spalinowych (dymu) opuszcza kominek przez komin. Im więcej, to jest im gorętsze są spaliny, tym gorzej. Dlatego do pewnego stopnia zależy nam, by gazy spalinowe schłodzić jak najbardziej.

Im chłodniejsze, tym większa sprawność. Od pewnego momentu jednak zaczynają się pojawiać niekorzystne zjawiska — kondensacja pary wodnej w komorze spalania i kominie, oklejanie wewnętrznych ścianek wkładu substancjami smolistymi i sadzą. To może nawet przyczynić się do uszkodzenia kominka albo komina.

Ale można w dużym zakresie przyjąć, że sprawność kominka zależy niemal odwrotnie proporcjonalnie od temperatury spalin w kominie.

Jeśli chodzi o liczby, trudno oczekiwać, by w toku normalnej eksploatacji sprawność kominka miała przekroczyć 65%. Proszę się w żadnym wypadku nie sugerować sprawnościami podawanymi przez producenta, bo to są sprawności maksymalne, osiągane w laboratoriach w odpowiednich warunkach pracy. Można dążyć do tego poziomu eksploatując kominek odpowiednio (np. paląc w nim z wydajnością bliską maksymalnej), ale na pewno średnia sezonowa sprawność nie ma szans tego poziomu osiągnąć.

Nie dzieje się tak bez przyczyny. Kominek to piec albo kocioł (jeśli z płaszczem wodnym), który łączy w sobie zarówno funkcję grzewczą, jak i dekorację. Znacznie lepiej działać będzie piec albo kocioł pozbawiony szyby w drzwiczkach, w którym proces spalania można prowadzić inaczej. A do najlepszych kotłów na drewno, czyli tych zgazowujących, kominki nigdy się sprawnością nawet nie zbliżą…

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*