Wybór drewna do kominka

Osoby posiadające w domu kominki, z pewnością muszą zadbać o odpowiednie drewno do opalania. Odpowiednie drewno do kominka powinno spełniać kilka wymogów.

Najlepszym opałem do kominka będzie drewno liściaste takie jak: jesion, grab, brzoza czy dąb. Pali się spokojnie i równomiernie.

Możliwe jest również opalanie drewnem iglastym należy jednak pamiętać, że zawiera duże ilości żywic, które podczas spalania zanieczyszczają komin i palenisko.

Drewno powinno być odpowiednio suche, możemy przyjąć, że wilgotność tego paliwa nie powinna przekraczać 15%. Oznacza to ni mniej ni więcej, że drewno do kominka należy przechowywać (suszyć na powietrzu) około 2 lat przed przystąpieniem do opalania nim w kominku.

Inne materiały drewnopochodne takie jak płyty wiórowe, impregnowane belki czy sklejka, są nieodpowiednie, ponieważ zawierają składniki, które po spaleniu będą niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Wprawdzie komin odprowadza wszystkie efekty spalania do powietrza, ale w pewnych okolicznościach te składniki mogą wracać do domu z powietrzem wentylacyjnych.

Piece kominkowe są w stanie spalić każdy rodzaj drewna, należy jednak pamiętać o tym że drewno o dużej zawartości żywicy, przyczyni się do zanieczyszczenia przewodów kominowych, którymi kominki wypuszczają dym. A to może z kolei oznaczać pożar komina.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*