Zalety kominków elektrycznych

Jednym z rodzajów kominków dekoracyjnych są kominki elektryczne. Mają szereg zalet i aż dziw bierze, że nie są w Polsce jeszcze za bardzo popularne.

Oczywiście ich eksploatacja nie jest tania, bo ciepło wytwarzane z prądu jest drogie. Ale jeśli kominek ma być uruchamiany dla dekoracji, to czemu nie miałby to być właśnie kominek elektryczny?

Celem istnienia kominków dekoracyjnych jest atrakcyjny wygląd. Można byłoby to samo powiedzieć o każdym innym rodzaju kominka — przecież w przeciwnym wypadku nie miałoby sensu montowanie kotła centralnego ogrzewania (czytaj: kominka z płaszczem) w salonie. Ale o ile tradycyjne kominki (otwarte, powietrzne, wodne) można jeszcze używać do ogrzewania domu, to dekoracyjnych już raczej nie.

A więc także i kominek elektryczny należy rozpatrywać w charakterze dekoracji — takiej samej, jak ładna tapeta, czy atrakcyjny obraz na ścianie. Bo czyż nie jest ładne takie coś, jak poniżej:

kominek-elektryczny-plomienie

Kominek elektryczny z imitacją płomieni.

Taki kominek jest bardzo prosty do zamontowania i to jest podstawowa zaleta kominków elektrycznych. Do działania wymagają jedynie energii elektrycznej, czyli trzeba je podłączyć do domowej instalacji elektrycznej. Nie trzeba montować go do komina, ani przebudowywać dla niego ściany (wystarczy mała wnęka). Nie trzeba też doprowadzać przewodów z gazem ziemnym (co może być zmorą w przypadku kominków gazowych).

Co się z tym wiąże, taki kominek jest też tani. Montaż jest prosty i nie wymaga wykonywania specjalnej obudowy z odpowiednich materiałów. W zasadzie wystarczy tylko zakupić taki kominek elektryczny i umieścić go we wnęce.

Bardzo łatwo można go uruchomić i równie łatwo jest go wyłączyć. Jest to niebagatelna zaleta, gdy chcemy mieć efekt dekoracyjny od razu. Bo nie dość, że uruchomienie jest natychmiastowe, to jeszcze nie wymaga zachodu. A przecież nie ma nic gorszego, niż poszukiwanie po całym domu ostatniego opakowania zapałek, by rozniecić ogień do romantycznej kolacji ze świecami.

No i wreszcie taki kominek też ogrzewa! Może to się wydawać nieoczywiste, bo jest to kominek w pierwszej kolejności dekoracyjny, ale on też wytwarza ciepło — tyle mniej więcej, co elektryczny grzejnik.

Źródło fotografii: topmantels.net.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*