Zwiększenie mocy kominka

Ostatnio mieliśmy tu na blogu czytelnika, który chciał się dowiedzieć, czy możliwe jest zwiększenie mocy kominka. Ponieważ takiego artykułu tu jeszcze nie było, pora to nadrobić.

Moc grzewcza kominka, albo jego wydajność, zależy tak naprawdę od dwóch czynników.

Po pierwsze, od ilości energii, którą można pod postacią paliwa (drewna) do niego doprowadzić, efektywnie spalić, a następnie odprowadzić przez komin w formie spalin. Im większy (gabarytowo) kominek, tym więcej paliwa można do niego załadować i tym większą moc można w komorze spalania wytworzyć.

Oczywiście zakładam milcząco, że spalanie prowadzimy z maksymalną wydajnością, otwieramy wszystkie otwory doprowadzające powietrze, itd. Jednym słowem, nic w spalaniu nie przeszkadza, więc trwa ono możliwie krótko. Mamy więc masę gorących spalin opuszczających kominek.

To jednak nie wystarczy, by kominek grzał dom. Bo tu wchodzi w grę drugi czynnik — zdolność tego kominka do odbierania energii od spalin i zamiany jej na użyteczne ciepło. To, które trafia bezpośrednio do pomieszczenia (kominek z ciepłą obudową), rozprowadzane jest przez DGP, albo trafia do wodnej instalacji centralnego ogrzewania w przypadku kominka z płaszczem.

Ten czynnik też jest limitowany przez konstrukcję i budowę kominka. Jeśli wkład kominkowy jest kiepski, odbiera mało ciepła, a dużą część puszcza przez komin. Jeśli jest lepszy, ma wyższą sprawność i wytwarza więcej użytecznego ciepła.

W dużej mierze ta sprawność jest dana raz na zawsze. Nie jest łatwo przebudować żeliwny czy stalowy wkład kominkowy, poprawiając jego sprawność. Można dokonać pewnych modyfikacji, np. zawrócić raz jeszcze spaliny w komorze spalania, ale nie zrobimy tego łatwo domowym sposobem. Często konieczne będzie też rozebranie całej obudowy kominka.

Pewnym rozwiązaniem może być zamontowanie na kominie dodatkowych urządzeń poprawiających odbiór ciepła. Dostępne są różnego rodzaju nasadki zwiększające powierzchnię wymiany ciepła (dla kominków powietrznych) ale także elementy do instalacji wodnych. Ich montaż jest łatwiejszy, niż przebudowa wkładu kominkowego, ale nie zawsze możliwy. Bo nie zawsze jest gdzie zamontować takie dodatkowe elementy.

Generalnie uważam, że zwiększenie mocy kominka najlepiej jest realizować poprzez jego przebudowę — wymianę  wkładu. A z drugiej strony warto ograniczać zużycie ciepła w domu.

Wpis przypisany do kategorii: Eksploatacja kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*