Centralne ogrzewanie… kominkiem?

Kominek może być źródłem ciepła dla domowej instalacji centralnego ogrzewania. Trzeba go tylko do tej instalacji podłączyć.

Albo urządzić całą instalację wokół kominka.

Nie znam dokładnych statystyk, ale stawiam dolary przeciwko orzechom, że zdecydowana większość domowych instalacji centralnego ogrzewania w Polsce to instalacje wodne, grawitacyjne i pompowe. Ich sercem jest kocioł CO, ciepła woda trafia do grzejników (także grzejników podłogowych) i za ich pośrednictwem ogrzewa pomieszczenia w domu oraz mieszkańców.

Do takiej instalacji CO można z łatwością podłączyć kominek, o ile będzie on zbudowany w oparciu o wkład z płaszczem wodnym. Taki wkład to w gruncie rzeczy nic innego, jak bardziej wyrafinowany kocioł na drewno, umożliwiający podglądanie ognia przez szybę w drzwiczkach do paleniska.

Kominek z płaszczem można podłączyć także do instalacji, w których funkcjonuje pompa ciepła czy nowoczesny kocioł gazowy (także kondensacyjny). Może z powodzeniem dostarczać ciepło do ogrzewania podłogowego. To tylko kwestia zgrania w instalacji temperatur (te dla grzejników podłogowych są niższe, niż dla tradycyjnych — analogicznie wygląda sprawa temperatury wody opuszczającej kocioł kondensacyjny czy pompę ciepła) i ciśnień (pompy ciepła i kotły gazowe pracują w instalacjach zamkniętych, a kotły na paliwa stałe — także kominki — w instalacjach otwartych, z wyjątkami).

A co z wkładami powietrznymi?

W domach w Polsce raczej nie spotyka się ogrzewania powietrznego, nadmuchowego. Ten system ogrzewania jest bardzo popularny za oceanem, ale jeszcze nie u nas. A przecież takie ogrzewanie to najprostszy sposób na rozprowadzenie ciepła z kominka — u nas znany pod postacią dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Wokół kominka z wkładem powietrznym i odpowiednią obudową można zbudować cały układ powietrznego centralnego ogrzewania. Wystarczy tylko do kominka dołożyć centralę dystrybucyjną, wentylator, sterownik, kanały i anemostaty.

Takie rozwiązanie bywa stosowane raczej tam, gdzie ma nie być tradycyjnego ogrzewania wodnego, a kominek ma za zadanie zaopatrzyć w ciepło cały dom. Przy czym większy sens mają takie układy (moim zdaniem) w budynkach wykorzystywanych tylko sporadycznie, np. domkach letniskowych, niż w domach całorocznych.

W tym drugim wariancie nie ma bowiem źródła ciepła, które mogłoby przejąć na siebie ciężar ogrzewania domu w razie wyjazdu domowników, albo choroby głównego palacza. Dlatego zawsze polecam w takich przypadkach montaż w domu dodatkowego źródła ciepła, np. klimatyzatora z funkcją grzania.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*