Ciepła woda z kominka

Tak jak kominek może być źródłem ciepła do ogrzewania, tak samo może wspomagać przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Nie bardzo widzę sens wykorzystywania go wyłącznie w tym celu, ale może ktoś ma akurat taką potrzebę?

Wystarczy tylko kupić wkład kominkowy z płaszczem wodnym, a następnie podłączyć go do instalacji, czyli do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

To rozwiązanie będzie miało sens wtedy, gdy planujemy wykorzystywać kominek latem, albo późną wiosną i wczesną jesienią. Czyli wtedy, gdy dom nie potrzebuje za bardzo ciepła do ogrzewania, bo wystarczają mu zyski energii słonecznej i ciepło odpadowe z domowych sprzętów (kuchenki, lodówki, sprzętu RTV, komputera, itd.). Gdybyśmy w takim układzie zapalili w kominku tylko dla nastroju, całe ciepło musiałoby ulec zmarnowaniu. Gdy jednak kominek podłączymy do instalacji ciepłej wody użytkowej, będziemy mogli to ciepło efektywnie wykorzystać.

Pamiętać trzeba jednak o tym, że kominek z zasady jest wysokotemperaturowym źródłem ciepła. On doskonale pracuje przy temperaturze wody zasilającej rzędu 90-95°C, która jest absolutnie niedopuszczalna w zasobnikach ciepłej wody użytkowej. Ale kominek nie będzie podgrzewać tej wody bezpośrednio, tylko raczej przez wężownicę w zbiorniku. Tak czy siak, nie zaszkodzi zamontować na wyjściu z zasobnika również zawór termostatyczny, który będzie ograniczać temperaturę ciepłej wody. On zabezpieczy mniej uważnych użytkowników kranu przed bardzo nieprzyjemnym w skutkach poparzeniem.

Im dłużej o tym myślę, tym bardziej mi się wydaje, że kominek z płaszczem mógłby dobrze uzupełniać instalację solarną z kolektorami słonecznymi. W deszczowe, pochmurne dni, kolektor za dużo ciepła nie wytworzy, a rozpalenie ognia w kominku by ten niedobór ciepłej wody uzupełniło taniej, niż elektryczna grzałka. Jednocześnie, domownikom by się pewnie trochę poprawił humor od widoku płomieni w salonie.

Mimo to uważam, że montaż drogiego kominka z płaszczem wodnym tylko i wyłącznie po to, by służył podgrzewaniu ciepłej wody, jest bezsensowne. Ten wydatek nieprędko się zwróci, bo przecież nikt nie będzie rozpalać w kominku w środku lata tylko po to, by zastąpić ciepłem z drewna droższą energię elektryczną…

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*