Czy każdy kominek musi być podłączony do komina?

Takie oto pytanie zadał ostatnio jeden z czytelników, który trafił tu na stronę z wyszukiwarki. Odpowiedź wydaje się oczywista, ale wcale taka nie jest.

Tradycyjny kominek na drewno, otwarty lub z wkładem, z oczywistych względów musi być podłączony do komina. Komin odprowadza spaliny (dym), ale także wytwarza ciąg, który pozwala na spalanie paliwa we wnętrzu kominka.

Ale przecież na rynku są też zupełnie inne kominki. 

Kominki elektryczne nie potrzebują komina. Bo nie odbywa się w ich wnętrzu spalanie paliwa, a ciepło wytwarza elektryczna grzałka.

Podobnie jest w przypadku kominków dekoracyjnych na biopaliwo (tzw. biokominków). W ich przypadku mamy do czynienia ze spalaniem paliwa, ale wciąż nie ma potrzeby odprowadzania spalin. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że wytwarzają one niewiele spalin, bo i spalają niewiele paliwa. Mają niedużą moc, zatem nie potrzebują dużych ilości paliwa.

Po drugie, tym paliwem jest bioetanol, czyli nic innego jak alkohol etylowy. Produkty jego spalania to dwutlenek węgla i para wodna. A więc te same gazy, które wydychamy przy każdym oddechu.

Wystarczy zatem, by pomieszczenie, w którym stoi biokominek, było dobrze wentylowane, To pozwoli na usunięcie produktów spalania paliwa w biokominku.

Kolejnym rodzajem kominków, który nie wymaga komina w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia, są kominki gazowe. Tu znów mamy do czynienia ze spalaniem, ale wcale nie musimy takiego kominka podłączać do komina.

Ktoś tu się może dopatrywać analogii do kuchenki gazowej, która też nie posiada komina (a co najwyżej okap z wyciągiem). Ale to nie jest dobra analogia. Bo kominek gazowy, podobnie jak i gazowy kocioł czy piec, powinien mieć przewód odprowadzający spaliny. Rzecz w tym, że wcale nie musi on mieć postaci pionowego komina. Równie dobrze można za jego pomocą wyprowadzić spaliny przez ścianę.

A zatem taki kominek możemy zamontować także i w budynku, w którym komina nie ma, a co więcej jego wykonanie nie jest możliwe.

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków. Hasła tematyczne: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*