Czy szyba kominka mocno się nagrzewa?

Posiadanie w salonie kominka to wielka frajda (dopóki nie trzeba go odpalać codziennie). Ale także ryzyko, jeśli w domu mamy małe dzieci, nie do końca jeszcze świadome zagrożeń czyhających w domu.

By dzieci nie zrobiły sobie (i domowym sprzętom) krzywdy, blokujemy szuflady, zamykamy drzwi do kuchni, ustawiamy garnki na kuchence tak, by nie mogły zostać ściągnięte z niej przez dziecko.

Ale kominek w salonie też może być dla dzieci zagrożeniem. Pod tym kątem inwestorzy mogą zadawać sobie pytanie: czy szyba w kominku się mocno nagrzewa? Bo jeśli tak, to montaż w planowanym domu, przy planowaniu potomstwa, może być źródłem problemów.

Wszystko to prawda — zwykła szyba w kominku nagrzewa się tak mocno, że może z łatwością poparzyć nieostrożnego użytkownika. Albo dziecko, które będzie chciało dotknąć płomienia za szybką.

Podobno trwałym rozwiązaniem tego problemu jest pokazanie dziecku, że szyba jest gorąca. Wtedy, gdy pali się w kominku, ale gdy jeszcze nie zdąży się nagrzać zbyt mocno. Powinna być na tyle gorąca, żeby dziecko poczuło ból, ale nie na tyle gorące, by poparzyć skórę. Nie jestem ekspertem w wychowywaniu dzieci (nie mam w tej dziedzinie wielkiego doświadczenia), więc się nie wypowiadam.

Na pewno znacznie bezpieczniej jest zamontować w kominku szybę podwójną. Ma ona szereg zalet, a wśród nich właśnie niższą temperaturę zewnętrznej powierzchni szyby. Co się z tym wiąże, do salonu dostarcza mniej ciepła (to akurat w większości przypadków jest korzystne), a z drugiej strony szyby panuje wyższa temperatura, przez co poprawia się spalanie i szyba w mniejszym stopniu zarasta sadzą.

A jeśli nie da się wymienić szyby? Zawsze można próbować odgrodzić kominek dodatkowym szklanym parawanem, ustawionym w pewnej odległości od obudowy kominka. Takie rozwiązanie zabezpieczy dziecko przed poparzeniem.

Co ciekawe, nie znalazłem nigdzie informacji o tym, do jakich temperatur nagrzewają się podwójne szyby znanych producentów kominków. Ciekawe z czego ten fakt wynika…

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków. Hasła tematyczne: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*