Dogrzewanie domu kominkiem

Wiemy już jak dobrać moc kominka do potrzeb grzewczych domu, by uczynić go podstawowym źródłem ciepła. Wiemy też, dlaczego nie powinien być jedynym źródłem. Choćby ze względu na wymaganą obsługę, ale też przepisy budowlane.

Czyli można uznać, że kominek raczej nadaje się tylko do dogrzewania domu. A jaki kominek wybrać, jak go zainstalować i jak eksploatować, by mógł to robić jak najbardziej efektywnie?

Pierwszym pomysłem w przypadku osób, które chcą intensywnie dogrzewać dom kominkiem, wydaje się być wkład z płaszczem wodnym. Jest on korzystny o tyle, że można go podłączyć (choć nie bez problemów) z instalacją wodną centralnego ogrzewania, która funkcjonuje w prawie każdym domu jednorodzinnym. Problem polega na tym, że wkład z płaszczem jest droższy od wkładu powietrznego z żeberkami.

Raczej uznaje się, że wkłady z płaszczem powinny być eksploatowane intensywnie. W innym przypadku nie ma sensu wydawanie dodatkowych pieniędzy na płaszcz wodny. Zresztą o jakichkolwiek oszczędnościach wynikających z użycia kominka można tylko mówić wtedy, gdy podstawowym paliwem do ogrzewania domu jest coś droższego od drewna. A więc na przykład gaz ziemny, albo olej opałowy. W domach z kotłami na paliwa stałe nie ma większego sensu na intensywne używanie kominka. Tam zaś, gdzie ogrzewa się droższymi paliwami — i owszem.

Wcale jednak nie trzeba upierać się przy tym, by kominek był podłączony do instalacji CO. Innym rozwiązaniem może być instalacja powietrzna, czyli DGP. Składa się ona z izolowanych przewodów o dużej średnicy, którymi rozprowadzane jest po całym domu powietrze nagrzane wewnątrz obudowy kominka.

To rozwiązanie całkiem niezłe, może pozwolić ogrzać cały dom, nawet przy największych mrozach (jeśli moc kominka jest odpowiednia). Może zatem przejąć na siebie w całości ogrzewanie domu w okresach przejściowych, lub odciążyć nieco droższe źródło ciepła przy większych mrozach.

Niewiele gorzej będzie się jednak spisywać kominek z ciepłą obudową (akumulacyjny), który po prostu odda ciepło do salonu. Stamtąd rozprzestrzeni się ono dalej, chyba, że salon jest szczelnie zamknięty drzwiami. Oczywiście będzie to działało mniej efektywnie, niż instalacja DGP. Nawet gdyby jednak nie działało w ogóle, to w salonie po prostu zamknie się zawór termostatyczny w grzejniku, co przyniesie oszczędności na koszcie eksploatacji kotła centralnego ogrzewania.

Tylko dobrze, by w tym salonie nie było jednocześnie czujnika temperatury dla pokojowego sterownika kotła!

Wpis przypisany do kategorii: Instalacja kominków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>